Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien?

Remontując dom lub urządzając mieszkanie, skupiamy się najczęściej na doborze odpowiednich mebli, sprzętów czy kolorów ścian, traktując inne elementy po macoszemu. To błąd. O ile kanapę, stół czy krzesło można w każdej chwili wymienić na inne, to z oknami czy drzwiami problem jest większy, dlatego tak ważne jest to, aby dokonać dobrego wyboru. Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien? Oto kilka najważniejszych rzeczy.

Rodzaje okien

Nawet nie zdajemy sobie często sprawy, jak wiele mamy możliwości. Warto z nich skorzystać. Na rynku mamy Świetlik tunelowy marki Veluxbardzo duży wybór przeróżnych modeli okien – tradycyjne, lukarna, okno balkonowe, moduł szklany, świetlik dachowy, okno wyłazowe. Okno otwierane d góry od dołu, nieotwierane, wypukłe. Każde z nich charakteryzuje się czymś innym, a to, co wybierzemy, zależy od naszych potrzeb. Nie bez znaczenia jest również to, z czego są zrobione takie okna. Najbardziej popularne są okna PCV, jednak coraz więcej osób zaczyna decydować się na droższą wersję – okna aluminiowe, gdyż są bardziej wytrzymałe (aluminium jest jednym z najbardziej wytrzymałych materiałów), a przy tym lżejsze. Do łask wracają również okna drewniane. Bardzo ważna jest również wielkość okna – powinna być dostosowana do wielkości naszego pomieszczenia – powinny zajmować około 1/8 powierzchni. Oczywiście – poza samym modelem, kształtem i wielkością, można dobrać również odpowiedni kolor. Jak widać dzisiaj wszystko możemy dobrać według naszych potrzeb.

Parametry okien

Oczywiście okno oknu nierówne. Każde okno ma również swoje parametry i to one decydują o ich funkcjonalności. Jeżeli zastanawiacie się, czym różnią się okna za 1000 zł od tych za 5000 zł – odpowiedź jest prosta – parametrami. Do najważniejszych należą: współczynnik przenikania ciepła U, czyli izolacja termiczna (im jego wartość jest niższa, tym okna mają większą izolację termiczną), współczynnik przenikania energii cieplnej g – im wyższy współczynnik g, tym więcej energii przedostaje się do pomieszczenia. To waśnie dzięki tym dwóm parametrom możemy zapewnić sobie nie tylko odpowiednią temperaturę na poddaszu, ale również dużo niższe rachunki za ogrzewanie i prąd. Ponadto warto zwrócić też uwagę na takie dodatkowe elementy jak: izolacja od hałasu czy innych czynników atmosferycznych.

Wybór okien to nie jest taka banalna sprawa, jak mogłoby się wydawać. Warto poświęcić na to więcej czasu, a naprawdę będziemy zadowoleni.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien?
Oceń wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *