Na co zwrócić uwagę, aranżując poddasze?

Poddasze to bardzo wdzięczna przestrzeń, jeżeli chodzi o aranżację wnętrz. Jest jednak bardzo trudna. Bez względu na to, czy urządzamy łazienkę, sypialnię, pokój dziecięcy czy pracownię musimy pamiętać o kilku ważnych elementach.

Odpowiednie doświetlenie

Poddasze ma to do siebie, że jest dużo ciemniejsze niż reszta domu, dlatego przy jego urządzaniu warto zadbać o to, Odpowiednie doświetlenie to podstawaaby nie zabrakło tam światła. Na szczęście dzisiaj jest wiele sposobów na to, aby to zrobić – dobrze dobrane okno dachowe wykona za nas całą pracę. Na rynku mamy bardzo duży wybór modeli, w zależności od potrzeb – okna otwierane dolne, górne, pionowe, poziome, połaciowe – czego tylko chcemy. Najwięcej światła „wpuszczają” okna połaciowe, bo są większe, ale zajmują też dużo więcej miejsca.

Okno dachowe powinno być zamontowane na wysokości co najmniej 120 cm (licząc od podłogi), ale im wyżej je zamontujemy, tym lepiej. Wybierając takie okno, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na takie elementy jak współczynnik przenikania ciepła, klasę przepuszczalności powietrza, odporność na wiatr, a także wodoszczelność czy tłumienie hałasu. Pamiętajmy o tym, że światło to podstawa, a jeśli mamy obawy, że będziemy mieć go zbyt dużo (szczególnie latem), zaopatrzmy się w dobre rolety lub markizy.

Wykorzystanie skosów

Każde pomieszczenie musi spełniać swoją funkcje i powinno być dokładnie przemyślane. Jednak na poddaszu skosy nie ułatwiają nam aranżacji wnętrza. Pamiętajmy, że nie można się ich obawiać ani unikać – trzeba je po prostu jak najlepiej wykorzystać. Potraktujmy to jako wyzwanie. W takim miejscu można użyć swojej wyobraźni. W skosach najlepiej jest zamontować szafki, półki regały czy zawiesić telewizor. Jeśli urządzamy sypialnię, w pierwszej chwili aż prosi się o to, aby w najniższym miejscu postawić łóżko, ale to nie jest dobry pomysł i zrozumiemy to, ilekroć uderzymy głową w ścianę. Powinniśmy mieć tam swobodny dostęp. W przypadku łazienki – pod skosem możemy umieścić wannę lub właśnie wspomniane wcześniej półki i schowki np. na ręczniki.

Aranżacja poddasza nie może być kwestią przypadku, ale powinna być dokładnie zaplanowana.  Każdy element ma znaczenie – meble, kolor ścian i oczywiście dobór odpowiedniego okna dachowego. Więcej informacji na temat okien dachowych na: www.velux.pl

 

Na co zwrócić uwagę, aranżując poddasze?
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *