sobota, Wrzesień 19

Zalety szyby dwukomorowej

Przyzwyczailiśmy się myśleć, że szyba to po prostu tafla szkła. Tak było od zawsze. Istniały oczywiście różnice w grubości, kolorze i fakturze szkła, zawsze jednak szyba była czymś pojedynczym. Technologia poszła jednak do przodu i dziś mamy szyby dwukomorowe. I nie jest to to samo, co podwójna szyba.

Co to jest szyba dwukomorowa?

Najprościej mówiąc, są to trzy szyby, pomiędzy którymi znajduje się wolna przestrzeń. To właśnie komory. Nie są one wypełnione powietrzem, lecz kryptonem lub argonem. To gazy, które charakteryzują się niską zdolnością do przenoszenia ciepła. W efekcie znacznie podnoszą parametry cieplne okna. Szyba dwukomorowa składa się z trzech tafli szklanych – ich grubość waha się, jednak standardowo wynosi kilka milimetrów. Dodając do tego po jednym milimetrze na przestrzeń komór, wychodzi całkiem spora grubość. Przeciętna szyba dwukomorowa ma około półtora centymetra grubości. Takimi rozmiarami nie mogą pochwalić się tradycyjne jednopłaszczyznowe szyby.

Dlaczego warto wybrać szybę dwukomorową?

Okna z szybami dwukomorowymi, niezależnie od tego, czy będą miały ramę plastikową, czy drewnianą, zapewnią lepszą izolację termiczną, niż tradycyjne okno z jedną szybą lub podwójne okno typu szwedzkiego. Trzeba pamiętać, że okno, choć niezbędny element domu, jest jednocześnie najsłabszym punktem, jeśli chodzi o parametry nieprzepuszczalności ciepła. To właśnie nieszczelne okna powodują największe ubytki termiczne i podnoszą koszty ogrzewania domu. Okno z szybą dwukomorową pokryte powłoką niskoemisyjną to inwestycja, która zwróci się w ciągu najbliższych kilku lat.

Praktyczna ozdoba domu

Okno z szybą dwukomorową nie tylko dba o zatrzymanie ciepła w domu. Dzięki możliwości wbudowania okuć antywłamaniowych znacznie podnosi jego bezpieczeństwo. Ale to nadal nie wszystko. Estetyczne, stylowe i różnokolorowe ramy sprawiają, że okna są prawdziwą ozdobą budynku. Otwierane na zewnątrz lub do środka, w sposób tradycyjny lub uchylnie, dostarczają dokładnie tyle świeżego powietrza, ile chcemy. Inteligentne rozwiązania pozwalają na uchylanie okien na kilka milimetrów, co jest szczególnie przydatne zimą. Trzeba jednak pamiętać, że okna z szybami dwukomorowymi są całkowicie szczelne, więc w budynku nie odbywa się wymiana powietrza, co w przypadku nieotwierania okien z czasem może doprowadzić do niebezpiecznego podwyższenia poziomu dwutlenku węgla. Między innymi dlatego producenci okien przypominają o ich uchylaniu podczas korzystania z kuchenek gazowych.

Szyba dwukomorowa w dachu

Okna dachowe są idealnym rozwiązaniem przy dachach skośnych. To dzięki nim można w ciekawy sposób zagospodarować strychy. Podwyższona szczelność i wyciszenie na wypadek deszczu to argumenty przemawiające za ich montowaniem. Jednak tym, co najbardziej przemawia za tego typu oknami, jest technologia laminowania szyb. Ten pozornie błahy zabieg sprawia, że pęknięta czy potłuczona szyba nie wpadnie do pomieszczenia, ale nadal pozostanie w ramie okiennej.

Więcej na temat okien dachowych można przeczytać na www.velux.pl

szyba dwukomorowa zalety

Zalety szyby dwukomorowej
1 (20%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *