Jak zabezpieczyć dom na lato

Dopiero co skończyła się zima, a my już myślimy o lecie? Jak mówi stare przysłowie – „Przezorny zawsze ubezpieczony”! Palące promienie słońca nagrzewające pomieszczenie mogą być również uciążliwe jak minusowe temperatury zamieniające pokoje w lodówkę. Jeżeli latem nie chcesz siedzieć przy zaciągniętych zasłonach, chłodząc się przenośnym klimatyzatorem, warto już teraz zastanowić się, jak obniżyć temperaturę w pomieszczeniach, nie tracąc przy tym cennych promieni słonecznych, których przecież w naszym kraju nie ma znowu tak wiele…

 

Markiza do okien pionowych – ochrona przed upałem, ale nie przed światłem

Markiza do okien pionowych to ochorna przed upałem, ale nie światłem

Wiele osób z powodzeniem stosuje metodę schładzania pomieszczeń znaną już w czasach antycznych. Wystarczy szczelnie zaciągnąć na dzień zasłony i odsłonić okna wieczorem, kiedy upał łagodnieje. Takie rozwiązanie ma wiele zalet – przede wszystkim, jest tanie i proste do zastosowania. Ma też jednak jedną wadę – sprawdza się tylko wtedy, kiedy większość dnia spędzamy poza domem. W końcu siedzenie po ciemku, kiedy za oknem piękne słońce motywujące do życia i działania, to umiarkowana przyjemność. Zwłaszcza jeśli – co zdarza się obecnie stosunkowo często – pracujemy w domu. Dlatego, zamiast siedzieć przy zaciągniętych zasłonach z mokrym ręcznikiem przewieszonym przez ramię, lepiej zainwestować w specjalne markizy. Odpowiednio dobrana markiza do okien pionowych nie tylko zapewni nam przyjemny chłód w pomieszczeniu, ale dodatkowo ochroni nas przed promieniowaniem UV, nie pozbawiając nas przy tym życiodajnego słońca!

 

Jak wybrać markizę

Właściwie na to pytanie częściowo już odpowiedzieliśmy. Powinna zatrzymywać ciepło, ale nie ograniczać widoczności oraz światła. Dodatkowo warto zdecydować się na model, który zatrzyma całą energię, zanim ta dotrze do szyby. To właśnie w głównej mierze szyby odpowiedzialne są za nagrzewanie się pomieszczenia, ponieważ szkło działa jak skupiająca światło soczewka. Dlatego tak ważne jest, żeby zapobiegać, a nie niwelować skutki – na przykład wachlarzami, wiatrakami czy klimatyzacją. Takie markizy znajdziemy na przykład w ofercie firmy Velux. Producent proponuje nam wysokiej jakości osłony okienne, które ograniczają ilość ciepła wpadającego do pomieszczenia o 76%! A przy tym nie tylko nie zaciemniają pomieszczenia, ale również nie ograniczają widoków za oknem.

 

Oczywiście tego rodzaju markizy nie są konieczne we wszystkich pomieszczeniach. Najlepiej sprawdzą się w pokojach dziennych, jak salon, kuchnia czy domowe biuro. Markiza do okien pionowych sprawi, że korzystanie z nich w upalne dni stanie się o wiele bardziej komfortowe.

Jak zabezpieczyć dom na lato
Oceń wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *