sobota, Październik 31

Zabezpieczenia przeciwpożarowe w dużych budynkach

Budujemy coraz wyższe wieżowce, coraz częściej poruszamy się windami, lekceważąc schody. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, gdzie one są. Coraz częściej też klimatyzacja eliminuje konieczność otwierania okien. W dramatycznej sytuacji nikt nie potrafi ich otworzyć.

Jak otworzyć okna jednym gestem?

Pytanie wydaje się irracjonalne, bo jednym gestem można co najwyżej otworzyć jedno okno, ale nie wszystkie. Do niedawna faktycznie tak było. Jednak firma Velux wprowadziła nowatorski system oddymiania, w którym za pomocą jednego przycisku można otworzyć aż osiemdziesiąt okien. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w naprawdę dużym budynku zamontować kilka takich systemów i w ten sposób zapewnić sobie możliwość sterowania setką okien i więcej. Do uruchomienia systemu oddymiania wystarczy przyciśnięcie guzika. Po zintegrowaniu systemu z zewnętrznym systemem alarmowym okna otworzą się samoczynnie. Całkowite otwarcie okien trwa mniej niż minutę. Tradycyjne klapy dymowe montowane w dachach zostały uzupełnione o nowoczesny system oddymiania. To duże ułatwienie szczególnie w budynkach wielokondygnacyjnych. Firma Velux nie tylko jest dostarczycielem systemu, udziela także pomocy technicznej przy montażu oraz zapewnia serwis.

Na klatce schodowej i na dachu

Okna oddymiające można montować w budynkach wielorodzinnych (na klatkach schodowych) oraz w budynkach użyteczności publicznej (biurowcach, galeriach handlowych). Ze względu na coraz bardziej innowacyjne rozwiązania architektoniczne, firma Velux proponuje okna ścienne i dachowe. Oba rodzaje mają wmontowany system oddymiania. Tego rodzaju okna produkowane są w kilku rozmiarach. Standaryzacja ułatwia stworzenie projektu uwzględniającego montaż takich okien. Firma Velux umożliwia montowanie okien dachowych oddymiających na dachach skośnych i płaskich. Okna oddymiające to kolejny krok w stronę zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa osobom przebywającym w zagrożonym pożarem budynku.

Okna oddymiające codziennego użytku

Konieczność oddymiania budynków nie zdarza się często, jednak nie wyklucza to otwierania okien w celu codziennego wietrzenia. Tutaj też doskonale sprawdzają się okna oddymiające. Można nimi sterować tak samo, jak w przypadku zadymienia. Dodatkowo wbudowany czujnik automatycznie zamknie okna w przypadku wystąpienia opadów deszczu. W czasie pożaru czujnik deszczu ulega dezaktywacji. Nie ma więc ryzyka, że okna zamkną się w przypadku uruchomienia spryskiwaczy.

W przypadku otwarcia okien oddymiających zaleca się wyłączenie klimatyzacji.

klapy dymowe

Zabezpieczenia przeciwpożarowe w dużych budynkach
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *