niedziela, Marzec 29

Jak walczyć z wilgocią i zaduchem na poddaszu?

Adaptacja poddasza do celów mieszkalnych już nikogo nie dziwi. To wymaga jednak dokładnego przemyślenia. Aby taka przestrzeń spełniała swoją funkcję, musi mieć odpowiednie warunki – odpowiednia temperatura i brak wilgoci to najważniejsze z nich.

Zabezpieczenie stropu

W przypadku przestrzeni użytkowej, bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie dachu, robi się to, zakładając na dach membranę, czyli specjalną folie, której zadaniem jest ochrona dachu przed śniegiem i deszczem. Nawet, jeśli wilgoć dostanie się pod połać dachu, nie wyrządzi żadnych szkód. Membrana cechuje się wysoką paroprzepuszczalnością, a więc umożliwia odprowadzenie pary wodnej z termoizolacji).

Dobór odpowiednich okien

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważną funkcję pełnią okna dachowe. Na rynku są różne typy okien dachowych, to, które wybierzemy, zależy w dużej mierze od nas oraz od rodzaju i wielkości przestrzeni, którą chcemy Pakiet dwuszybowy marki Veluxzagospodarować. Bez względu na wszystko, zawsze należy stawiać na jakość. Kupując okna, kierujmy się nie ceną, le przede wszystkim ich parametrami. Pamiętajmy też o tym, że nawet najbardziej szczelne okna, powinny mieć nawiewniki, które zapewniają  odpowiednią cyrkulację powietrza, ograniczają skraplaniu się powietrza, a przy tym gromadzeniu się wody i powstawaniu wilgoci. Bardzo ważne jest również to, gdzie zamontowany zostanie grzejnik. Najlepszym miejscem jest ściana zewnętrzna z oknem. Wielkość grzejnika należy dobrać do wysokości przestrzeni.

Dobór odpowiednich rolet

Temperatura można sterować, montując na okno dobrej jakości rolety czy markizy. Podobnie jak okna, mają one swoje parametry przepuszczalności powietrza, krycia, itd.  Dzięki temu sami decydujemy o tym, ile w danej chwili wpada nam promieni słonecznych do mieszkania, a co za tym idzie, jaka panuje temperatura. Do wyboru mamy rolety wewnętrzne, zewnętrzne, plisowane, a  nawet elektryczne.

Wilgoć w domu nie tylko powoduje dyskomfort i jest powodem powstawania pleśni i grzybów, które szkodzą naszemu zdrowiu, ale również bardzo negatywnie wpływa na całą konstrukcję domu, dlatego tak bardzo ważne jest to, aby od samego początku zainwestować w dobrej jakości materiały, które pomogą nam chronić nasze poddasze.

Jak walczyć z wilgocią i zaduchem na poddaszu?
4 (80%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *