Jak utrzymać odpowiednią temperaturę na poddaszu?

Dzisiaj coraz więcej osób adaptuje poddasze, czyniąc z niego miejsce pracy, sypialnię czy przytulny pokój dla dzieci lub gości. Choć takie miejsce ma zazwyczaj niezwykły charakter, może być czasem nieznośne do mieszkania, a wszystko za sprawą panującej tam temperatury. Jak zatem uczynić poddasze przyjemniejszym?

Dobre okna dachowe to podstawa

Remontując poddasze, bardzo ważne jest to, jakich materiałów użyjemy do jego wykończenia. W przypadku takich Najlepsze do płaskiego dachupowierzchni bardzo ważny jest dobór odpowiednich okien. Dlaczego? Otóż to one w dużej mierze kontrolują światło i przede wszystkim temperaturę. Każde pomieszczenie – bez względu na to, czy jest to poddasze, parter czy piętro – potrzebuje odpowiedniej ilości światła. To właśnie dzięki oknom można to zapewnić. Okna dachowe powinny być zamontowane co najmniej 120 cm nad podłogą, a powierzchniowo powinny zajmować co najmniej 1/8 do 1/10 powierzchni podłogi. Kupując okna dachowe, należy zwracać uwagę na ich parametry. Najważniejsze z nich to: współczynnik przenikania ciepła, klasa przepuszczalności powietrza oraz odporność na wiatr. Nie bez znaczenie jest również rodzaj okna. Nowością – niezwykle skuteczną i użyteczną – jest moduł szklany z zakrzywionym szkłem. Wpuszcza on do pomieszczenia dużo więcej światła, a dzięki innowacyjnej budowie na oknach nie osadzają się liście i szybciej spływa po nich woda.

Markizy i rolety

Wiele osób ubolewa nad tym, że latem na poddasze wpada zbyt dużo światła i ciepła. Dlatego poza oknami dachowymi warto zaopatrzyć się również w odpowiednie rolety lub markizy. Wybór jest naprawdę duży – rolety zaciemniające, przyciemniające, moskitiery, markizy, wewnętrzne i zewnętrzne. Dzisiejsi producenci odpowiadają na wszystkie potrzeby swoich klientów. To, jakie rolety wybierzemy, zależy od naszego głównego celu, jaki chcemy osiągnąć – zaciemnienie, energooszczędność, ochrona przed światłem czy zaciemnienie. Na wszystko jest rozwiązanie. Wybierając rolety, warto zwrócić uwagę na: wartość redukcji oświetlenia (wyrażaną w procentach) oraz materiał, z którego jest wykonana (powinien być przewiewny, ale skutecznie chronić przed słońcem, jednocześnie nie zaciemniając pomieszczenia).

Dzisiaj tak naprawdę nie ma problemu, którego się nie da rozwiązać. Wystarczy tylko zrobić małe rozeznanie i porozmawiać z fachowcem. Pamiętajmy też o tym, że na takich elementach jak okna dachowe czy rolety nie warto oszczędzać – jest to inwestycja na lata.

Więcej informacji na: http://www.velux.pl

 

 

Jak utrzymać odpowiednią temperaturę na poddaszu?
Oceń wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *