Jak urządzić łazienkę na poddaszu?

Łazienka na poddaszu cieszy się coraz większą popularnością. Nic dziwnego – tego typu pomieszczenia mają swój klimat i specyficzny charakter. Mogą być również funkcjonalne, trzeba tylko dobrze przemyśleć i zaplanować całą przestrzeń. Jak urządzić łazienkę na poddaszu?

Odpowiednie okna

Wybór okna do łazienki usytuowanej na poddaszu jest bardzo ważny. Przede wszystkim pWybor okna dachowego to poważna decyzjaowinno być odpowiedniej wielkości, aby jak najlepiej mogło nam oświetlić całą przestrzeń – powinno zajmować co najmniej 1/8 przestrzeni podłogi. Jeśli mamy taką możliwość, zamontujmy je około 120 cm nad ziemią. Wówczas będziemy pewni, że otrzymamy wystarczającą ilość światła. Okna łazienkowe powinny być przede wszystkim odporne na wilgoć.  Dzisiaj kryterium to spełniają zarówno okna plastikowe, jak i te drewniane. Dokładne parametry okien można znaleźć tutaj:  http://www.velux.pl/produkty/okna-dachowe

Gdzie umieścić prysznic lub wannę?

Jest to jedna z pierwszych decyzji, którą należy podjąć. Od tego bowiem zależy dalszy rozkład całej przestrzeni. Dobra informacja jest taka, że dzisiaj mamy wybór i możemy zamontować zarówno prysznic, jak i wannę. Oczywiście wiele zależy od wielkości łazienki, ale już sama „skośna” przestrzeń nieco nas ogranicza. Najczęściej decydujemy się na wannę, ale kabina prysznicowa również może w takiej łazience dobrze wyglądać. Jednak jeśli zdecydujemy się na prysznic, musimy dobrać odpowiednią kabinę. Z kolei w przypadku wanny, najczęściej umieszczamy ją pod skośną ścianą, ale ostatnimi czasy coraz więcej osób decyduje się również na model wolnostojący.

Funkcjonalność to podstawa

Bez względu na to, czy jest to łazienka czy zwykły pokój, przestrzeń poddasza powinna być dokładnie przemyślana. Nie ma tu miejsca na przypadek – tylko w ten sposób sprawimy, że dana przestrzeń będzie funkcjonalna i przede wszystkim zdatna do użytkowania. Dla przykładu, możemy postawić w takiej łazience wanną wolnostojącą, ale zadbajmy o to, aby w skośnej ścianie umieścić półki i schowki. Warto również pamiętać o tym, że każde urządzenie, jakie montujemy w łazience wymaga zupełnie innej przestrzeni i wysokości. Mowa tu nie tyle o wielkości sprzętu, ale przede wszystkim o wielkości przestrzeni do jego obsługi. Nic nam po pięknej umywalce, jeśli nie będziemy mogli umyć przy niej spokojnie rąk.

W tego typu pomieszczeniach dużą rolę odgrywa również oświetlenie, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego okna, zamontowanie dużej liczby różnych źródeł światła, a nawet kolor ścian.
Więcej informacji znajduje się na stronie http://www.velux.pl/

 

 

 

Jak urządzić łazienkę na poddaszu?
5 (100%) 1 vote

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *