Świetliki – idealne rozwiązanie do ciemnych pomieszczeń

Świetliki to idealne rozwiązanie w pomieszczeniach pozbawionych okien, lecz nie jest to ich jedyne zastosowanie. Emitowane przez nie światło jest jednocześnie łagodne i skutecznie rozjaśnia powierzchnię, na którą jest skierowane.

Świetliki dachowe stałe, a także inne ich rodzaje, stosuje się wszędzie tam, gdzie potrzebujemy dobrego doświetlenia – przy stole, nad biurkiem gabinetowym czy w kuchni, nad blatem roboczym. Taki produkt może się okazać nieoceniony w pomieszczeniach usytuowanych od północny, północnego wschodu oraz północnego zachodu, do których promienie słoneczne mają ograniczony dostęp przez znaczącą część dnia. Warto je także zamontować w domach ulokowanych na zadrzewionych, zacienionych działkach, również tych posiadających duże, panoramiczne okna, które pełnią w tym przypadku funkcję nie tyle doświetlającą, co widokową.

Wnętrze, które jest wypełnione rozproszonym, naturalnym światłem, nabiera lekkości i wydaje się być bardziej przestronne niż w rzeczywistości. Prosta, oszczędna forma świetlików doskonale wpisuje się w nowoczesną architekturę, lecz bardzo dobrze sprawdzi się także w bardziej klasycznych wnętrzach. W celu dopasowania takiego produktu do pomieszczenia, w którym ma się znaleźć, należy wybrać stosowną wewnętrzną szybę oraz ramę. Pierwsza z nich może być na przykład wykonana ze szkła matowego, pryzmatycznego albo mrożonego, druga natomiast – biała, czarna, mahoniowa, aluminiowa czy mosiężna.

O ile w pomieszczeniach bez okien duży świetlik stanie się kluczowym jego punktem, o tyle w tych, w których się one znajdują, stanowić będzie on dopełnienie kompozycji. Możemy go wykorzystać na przykład do wyodrębnienia pewnej strefy wnętrza, na przykład wyraźnego zaznaczenia strefy jadalnianej. Światło świetlika może również podkreślać rangę określonego elementu wystroju wnętrza, na przykład dzieła sztuki. Duży świetlik o średnicy 55 czy 85 centymetrów to bardzo wyrazisty akcent. Wykorzystanie mniejszych, gdzie parametr ten wynosi 25 czy 35 centymetrów, nie da tak spektakularnego efektu, lecz pozwoli na równomierne oświetlenie wnętrza i wykreowanie harmonijnej kompozycji.

Atrakcyjność świetlika związana jest także z plastycznością dostarczanego przez niego światła. Dzięki temu, że jest ono rozproszone i miękkie, subtelnie wydobywa kształt przedmiotów i jest bardzo wrażliwe na wszelkiego rodzaju niuanse kolorystyczne.

Świetliki – idealne rozwiązanie do ciemnych pomieszczeń
Oceń wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *