niedziela, Marzec 29

Rolety na okno – dlaczego warto je mieć

Nawet najładniejsze okno trzeba czasem zasłonić. Powodem mogą być nie tylko wścibskie oczy sąsiadów, ale także nadmiar słońca, oraz chęć zabezpieczenia mieszkania przed utratą ciepła, zwłaszcza zimą.

Roleta na okno – ozdoba czy praktyczna potrzeba?

Zasłanianie okien ma ścisły związek z potrzebą intymności. Nie lubimy, gdy obcy zaglądają nam przez okna. W dzień wystarczają firanki, dzięki nim szyba działa jak lustro. Wieczorem, gdy włączamy światło, wystawiamy się na widok publiczny, szczególnie mieszkając w mieście. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem są rolety na okno. Wbrew pozorom, rolety służą nie tylko do dyskretnej ozdoby pokoju, chociaż niewątpliwie mogą nadać mu oryginalny wygląd, szczególnie jeśli nie będą to rolety gładkie, ale wzorzyste. Jednak nie do przecenienia są cechy użytkowe rolet. Patrząc w tym kontekście, trzeba uznać posiadanie rolety za swoiste must have w nowoczesnym domu.

Roleta wewnętrzna – możliwości i sposoby użytkowania

Montaż rolety wewnętrznej na ogół podyktowany jest chęcią osłonięcia okna w nocy. Roleta wewnętrzna wygląda estetyczniej niż tradycyjna zasłona, łatwiej utrzymać ją w czystości, nie wymaga prania i prasowania i przede wszystkim – nie jest siedliskiem alergenów. W ciągu dnia chowa się całkowicie w osłonie rolety i jest niewidoczna. Jest niezastąpiona, gdy trzeba osłonić tylko część okna przed promieniami słonecznymi, zasłonę trzeba zasłonić całkowicie, w przypadku rolety wystarczy kilkanaście centymetrów, by oślepiające słońce nie wpadało do pomieszczenia. Roleta z prowadnicami przylega do okna, co jest szczególnie cenne w przypadku okien dachowych. Rolety na okno dachowe wręcz powinny mieć prowadnice, by nie odstawać od okna. W ich przypadku przydaje się także możliwość sterowania pilotem.

Roleta zewnętrzna – ciepło i bezpieczeństwo

Rolety zewnętrzne na okno najczęściej montowane są jako dodatkowe zabezpieczenie przed złodziejami. Przydają się zwłaszcza wtedy, gdy na zachodzi potrzeba opuszczenia domu na dłuższy czas. Warto jednak wiedzieć, że rolety zewnętrzne sprawdzają się dobrze także jako osłona termiczna. To właśnie dzięki nim w okresie letnich upałów można cieszyć się optymalną temperaturą w pomieszczeniu. Sekret tkwi w zatrzymaniu promieni słonecznych, zanim dotrą one do okna, ogrzeją szybę a wraz z nią całe pomieszczenie.

Więcej o roletach zewnętrznych i wewnętrznych można przeczytać na www.velux.pl

 

Rolety na okno – dlaczego warto je mieć
Oceń wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *