niedziela, Marzec 29

Roleta rzymska na poddaszu? Tak!

Okno w dachu to optymalne rozwiązanie, gdy potrzebujemy doświetlić poddasze, przerobić strych na pracownię czy po prostu marzy nam się niebanalne wnętrze. Planując montaż okna dachowego, warto przy okazji zastanowić się nad sposobem jego zasłaniania. Dobrym wyborem będzie roleta rzymska.

​Co ma roleta rzymska wspólnego z Rzymianami?

Prawdopodobnie w Rzymie, jak i na całym świecie, znajdziemy okna, w których wiszą rolety zwane rzymskimi. Nazwa nie jest przypadkowa, bo to właśnie w starożytnym Rzymie zapobiegliwe rzymianki zapoczątkowały zwyczaj wieszania w oknach kuponów materiału. Tak prowizoryczne zasłony nie miały charakteru ozdobnego. Ich zadaniem było zatrzymanie światła słonecznego i ograniczenie nagrzewania domów. Przy okazji owe zasłony moczono, co miało nieco ochłodzić wnętrza. Dopiero z czasem zaczęto wieszać zasłony w fantazyjny, falbaniasty sposób i stąd wzięły się rolety rzymskie, które znamy i chętnie stosujemy także dziś.

Roleta rzymska, czyli jaka?

Mówiąc „roleta” mamy na myśli kupon materiału nawijany na rolkę, najczęściej w specjalnej osłonie. Tymczasem roleta rzymska nigdzie się nie chowa. Jest po prostu kawałkiem płótna układającego się w dekoracyjne falbany. Podciągnięta do góry tworzy nad oknem ciekawy efekt estetyczny. Niezaprzeczalną zaletą rolet rzymskich jest stosunkowo łatwy montaż i demontaż. Bez problemu i pomocy fachowca odepniemy roletę z haczyków i upierzemy. Tej łatwości nie znajdziemy przy czyszczeniu tradycyjnych rolet, gdzie każdą czynność musimy wykonać przy rolecie powieszonej na oknie.

Gdzie powiesić roletę rzymską

Oczywiście na oknie! Rolety rzymskie, obszyte falbanami w dolnej części, dobrze sprawdzą się w mieszkaniach w stylu rustykalnym czy prowansalskim. Warto dobrać je tak, by wzór na roletach ładnie komponował się z wystrojem mieszkania. Jednak wielbiciele rzymskich rolet, mieszkający w nowoczesnych wnętrzach, także nie muszą rezygnować z tej wersji przysłony na okna. Dla nich najlepsze będą rolety rzymskie w nieco ascetycznej formie, bez niepotrzebnych ozdób, proste, niemalże surowe.

Roleta rzymska na poddasze

Roleta rzymska niekoniecznie musi być luźno wiszącym, falbaniastym płótnem. Dzięki systemowi prowadnic i haczyków będzie doskonałą ozdobą, a jednocześnie osłoną okna dachowego. Rolety rzymskie dachowe świetnie sprawdzają się na poddaszach. Chronią strych przed nadmiarem ciepła i światła. Jednocześnie sprawiają, że poddasze przestaje być zimnym strychem. Staje się przytulnym poddaszem, w którym chętnie przebywamy.

rolety rzymskie dachowe

Roleta rzymska na poddaszu? Tak!
Oceń wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *