sobota, Październik 31

Roleta do okna dachowego – czy na pewno jest ci potrzebna?

Okna dachowe traktowane są jako idealne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zamontowania tradycyjnego okna pionowego. Prym wiodą tu strychy i poddasza.

Okno dachowe – kiedy i dlaczego warto

Brakuje ci miejsca w domu, dzieci dorastają i chcą mieć własne sypialnie, a może po prostu lubisz otwarte przestrzenie i bliskość gwiazd? Stary, zagracony strych zyska drugie życie, gdy go wyremontujesz, uporządkujesz i wstawisz okna dachowe. Będą cennym źródłem światła słonecznego i zniwelują wrażenie klaustrofobii, jakie zazwyczaj dają pozbawione okien poddasza. Okno dachowe warto wstawić także wtedy, gdy po prostu dysponujesz skośnym dachem. Nawet jeśli w pomieszczeniu są okna pionowe, dodatkowe okno w dachu może nie tylko oświetlić miejsce pracy, ale także być potraktowane jako dekoracja. Niewątpliwie ułatwi wentylację pomieszczenia.

Czym zasłonić okno dachowe?

Tradycyjne okna zasłaniamy zasłonkami, żaluzjami, bądź wertikalami. Oraz oczywiście roletami, które najlepiej sprawdzą się w przypadku okien dachowych. Jeśli chodzi o rolety do dyspozycji mamy dwa rodzaje, wewnętrzne i zewnętrzne. Pełnią one różne funkcje i nie należy traktować ich jako zamienników. Nie będzie przesadą zamontowanie tak jednych, jak i drugich.

Roleta do okna dachowego – wewnętrzna

Jej zadaniem jest uzyskanie optymalnego oświetlenia w pomieszczeniu. Płynna regulacja, zarówno przy sterowaniu ręcznym, jak i automatycznym, pozwala na zablokowanie rolety w dowolnym miejscu okna. Możemy przesłonić całą szybę lub jej dowolnie wybraną część. To idealne rozwiązanie przyda się zwłaszcza w porze popołudniowej drzemki. Roleta wewnętrzna może przybrać formę ciekawej dekoracji, wystarczy zamiast gładkiego, wybrać wielobarwne, wzorzyste płótno. Może ładnie komponować się z kolorem ścian i sufitu bądź ostro z nim kontrastować.

Decydując się na roletę do wyboru mamy tkaniny przyciemniające i zaciemniające. Te pierwsze mają ograniczoną zdolność do przepuszczania światła, innymi słowy – w ciągu dnia nie uda nam się stworzyć w sypialni przytulnego mroku, te drugie bez trudu zamienią salon w salę kinową.

Roleta do okna dachowego – zewnętrzna

Zewnętrzna roleta do okna dachowego nie dba o jasność w pomieszczeniu, pełni inną funkcję. Umiejscowiona przed oknem roleta ma za zadanie zablokować dopływ promieni słonecznych ogrzewających pomieszczenie. Nie jest bowiem tajemnicą, że to właśnie za sprawą okien w pokojach na poddaszu jest cieplej niż w pozostałej części domu. Zaletą rolet zewnętrznych jest blokada przenikania ciepła i jednoczesna przepuszczalność światła słonecznego.

 

roleta do okna dachowego

Roleta do okna dachowego – czy na pewno jest ci potrzebna?
Oceń wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *