Roleta odbijająca promienie słoneczne – co to takiego?

By móc we właściwy sposób zrozumieć zasadę funkcjonowania wewnętrznej ochrony przeciwsłonecznej, niezbędne będzie uwzględnienie fizycznych właściwości szkła oraz światła. Panuje przekonanie, że szkło wpuszcza promieniowanie cieplne światła, lecz nie jest go już w stanie wypuścić. To jedynie częściowa prawda. Szkło przepuszcza bowiem niemalże bezproblemowo promienie słoneczne w zakresie długości fal od 300 do 2500 nm.

Jak działa ochrona przeciwsłoneczna?

Dzięki warstwie odbijające, roleta przeciwsłoneczna chroni przed ciepłem.

Promieniowanie jest pochłaniane przez powierzchnie znajdujące się w pomieszczeniu, a następnie przemieniane w zakresie długości fali (od 10000 do 50000 nm). Taka długość nie jest w stanie przejść przez szkło, co prowadzi do efektu cieplarnianego. O efektywnej ochronie przeciwsłonecznej umieszczonej od wewnątrz decyduje silnie odbijająca warstwa, na której dochodzi do natychmiastowego odbicia promieniowania słonecznego bez zmiany długości fali.

Czym taka roleta różni się od innych dostępnych na rynku produktów?

Rolety przeciwsłoneczne stanowią odpowiedź na niewystarczający stan techniki w dziedzinie ochrony przed promieniami słonecznymi. W ostatnich latach sytuacja w zakładach pracy uległa znaczącym zmianom. O ile do tej pory do prac wykonywanych w biurach niezbędne było w dużej mierze światło dzienne, o tyle w nowoczesnych miejscach pracy, których nieodłącznym elementem wyposażenia są monitory komputerowe, światło dzienne może przeszkadzać. Oprócz tego, przyczynia się ono do nagrzewania pomieszczeń, co razem z ciepłem oddawanym przez znajdujące się tam urządzenia, powoduje znaczne podniesienie temperatury uniemożliwiające w pełni efektywną pracę.

W związku z tym, nowoczesna ochrona przeciwsłoneczna powinna być w pełni funkcjonalna, skutecznie zatrzymywać promieniowanie cieplne i być w stanie wyeliminować działanie oślepiającego światła. Nie bez znaczenia jest tu także jej estetyczny kształt.

Tego typu dylematy sprawiły, że opracowany został nowy rodzaj ochrony przeciwsłonecznej, gdzie doszło do radykalnego zerwania z wszelkiego rodzaju konwencjonalnymi technikami i konstrukcjami. Oślepiające światło wyeliminować można w sposób skuteczny jedynie wówczas, gdy w konstrukcji rolety zrezygnuje się z profili, które w skutek założonych rozwiązań konstrukcyjnych przepuszczają miejscowo promienie słoneczne. By możliwe stało się zatrzymanie promieniowania cieplnego niezbędne jest także zastosowanie materiałów, które będą silnie odbijać promienie słoneczne. Wszystko to doprowadziło do opracowania folii, które po laminowaniu tworzą specjalne systemy foliowe.

Więcej informacji o roletach znajduje się na stronie www.velux.pl

 

Roleta odbijająca promienie słoneczne – co to takiego?
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *