poniedziałek, Kwiecień 22

Jak przerobić stary strych na poddasze użytkowe

Stare budownictwo nie znało czegoś takiego jak poddasze. Strych z założenia miał być miejscem służącym do przechowywania przedmiotów, które co prawda są niepotrzebne, ale mogą się przydać w bliżej nieokreślonej przyszłości. Dziś wiemy już, że staremu strychowi można z powodzeniem dać drugie życie.

Duże zmiany małym kosztem

Architekci i dekoratorzy wnętrz coraz częściej odwołują się do natury i w miejsce sztucznych podłóg proponują powierzchnie betonowe lub drewniane. I przecież właśnie takie na ogół znajdujemy na strychach. Zamiast kłaść nowe panele, wystarczy wycyklinować stare deski. Z betonem może być większy problem, jednak na ogół wystarczy wyrównać i wygładzić wierzchnią warstwę. A co na ściany? Tu także panuje silne przywiązanie do natury. Drewno, kamień lub tradycyjnie – gips i farba. Jeśli nie chcemy lub nie możemy zainwestować dużych pieniędzy, bez trudu urządzimy poddasze tanim kosztem. Dużą oszczędnością będzie wykonanie większości robót samodzielnie. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne.

Źródło światła – skąd je wziąć?

Największym problemem przy zagospodarowaniu strychu jest jego doświetlenie. Poddasza rzadko kiedy dysponują oknem, a nawet jeśli tak jest, są to małe okienka, które w żaden sposób nie zaspokoją potrzeb domowników. Najłatwiej jest zamontować sztuczne oświetlenie – równomiernie rozmieszczone świetlówki LED lub taśmy LED to tani i zdrowy dla oczu sposób na pozyskanie źródła światła. Jednak prawdą jest, że nie ma nic lepszego i zdrowszego niż światło słoneczne. Dlatego urządzając poddasze, warto postarać się o pozwolenie i zamontować duże okno dachowe. Jeśli mamy możliwość wyboru – najlepiej by okno wychodziło na południową stronę. Dzięki temu cały dzień będzie w pomieszczeniu jasno.

Jak w dzień zrobić noc?

Duże okno dachowe to idealne rozwiązanie, gdy chcemy mieć przestronne i jasne poddasze. A co, jeśli nagle zapragniemy zdrzemnąć się w ciągu dnia? Słońce świecące prosto w twarz może skutecznie zniweczyć takie plany. W tej sytuacji warto rozważyć zamontowanie rolet wewnętrznych lub zewnętrznych. To pierwsze rozwiązanie wydaje się mieć więcej plusów – oprócz skutecznego zatrzymania światła, takie rolety blokują też dopływ ciepła, co ma szczególnie duże znaczenie w sezonie letnim. Z drugiej strony rolety wewnętrzne stanowią doskonałą dekorację wnętrza. Mogą być w kolorze ścian, mogą z nimi kontrastować, przestawiać określony wzór. Mogą w końcu być przyciemniające lub całkowicie zaciemniające poddasze. Roletą wewnętrzną można osłonić całe okno lub tylko wybraną część.

 

duże okno dachowe

Jak przerobić stary strych na poddasze użytkowe
Oceń wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *