piątek, Sierpień 14

Profil okienny, pakiet szybowy – co to takiego?

Głównymi parametrami, które należy wziąć pod uwagę wybierając okna, są profil okienny oraz pakiet szybowy. Poniżej kilka przydatnych informacji na ten temat, które mogą się okazać pomocne w zakupie.

Okna drewniane

Na rodzimym rynku najczęściej spotkać można się z oknami produkowanymi z drzew iglastych. Drewno na ramy klei się warstwowo lub łączy na specjalne mikrowczepy, dzięki czemu nie wypaczają się one tak jak te dostępne kilkanaście lat temu, wykonywane z drewna litowego. Najtańsze, lecz jednocześnie najmniej trwałe, są okna sosnowe. Z drewna, poza oknami jednoramowymi, wykonać można również okna skrzynkowe, które stosuje się wyłącznie w obiektach zabytkowych. Typowa głębokość profili drewnianych wynosi 68 milimetrów. W przypadku tak zwanych okien ciepłych do domów energooszczędnych mają one grubość 88 milimetrów. By ochronić okna drewniane przed działaniem wody, powinny mieć one zamontowany fabrycznie metalowy okapnik na podszybiu oraz ramie.

Okna z PCV

Okna z PCV często uzupełniane są o okucia oraz pakiety szybowe. Profile, w zależności od grubości ścianki konstrukcyjnej, mogą mieć tu klasę A, B lub C. W przypadku pierwszej z nich, ścianki muszą mieć grubość większą niż 2,8 milimetra, ostatniej – mogą być o prawie pół milimetra cieńsze. Mniejsza grubość profilu przekłada się na niższą wytrzymałość konstrukcyjną, w związku z czym kluczowe jest, aby w szczególności duże okna wykonane zostały z profili wysokiej klasy.

Profile aluminiowe

Okna aluminiowe najczęściej stosuje się w przypadku okien wieloformatowych i nieotwieranych. Ze względu na kanciaste profile tworzące jedną płaszczyznę, wybierane są one zwykle do domów o nowoczesnej, minimalistycznej formie. Profile aluminiowe zimne używa się w ogrodach zimowych; do pomieszczeń mieszkalnych wstawia się te z profili ciepłych, wypełnionych materiałem termoizolacyjnym.

Pakiety szybowe

Najprostsza wersja pakietu szybowego to zestaw jednokomorowy składający się z dwóch tafli szkła.

Na jakość okna wpływ mają nie tylko profile, lecz również pakiety szybowe. Najprostszą ich wersją jest zestaw jednokomorowy składający się z dwóch tafli szkła. Większą izolacyjność osiągają zestawy dwukomorowe z pakietami trzyszybowymi. Najskuteczniejszą ochronę przed uciekaniem ciepła uzyskuje się wykorzystując szyby pokryte powłoką niskoemisyjną, która zatrzymuje je we wnętrzu przepuszczając równocześnie promienie słoneczne.

Więcej informacji na ten temat znaleźć można na stronie: http://www.velux.pl

 

Profil okienny, pakiet szybowy – co to takiego?
Oceń wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *