sobota, Wrzesień 19

Praktyczne rozwiązania dla okien dachowych

Okno dachowe to idealne rozwiązanie, jeśli potrzebujemy zagospodarować strych lub poddasze. Takie powierzchnie doskonale nadają się na mieszkania typu studio, pracownie czy po prostu oryginalny własny kąt. Problem może pojawić się w momencie, gdy zechcemy takie okno zasłonić. Tu standardowe rozwiązania się nie sprawdzają.

Okno dachowe – stwórz nową przestrzeń na starym strychu

Zasłony na okna dachowe to w żadnym razie nie są typowe zasłony na karniszu. Oczywiście można spróbować zastosować takie rozwiązanie, jednak jest ono obciążone dość dużym ryzykiem niepowodzenia. Zwisające luźno z sufitu kupony materiału nie zasłonią dokładnie okna, za to zabiorą wiele cennej przestrzeni. Nawet jeśli mamy bardzo duże poddasze, taka opcja nigdy nie jest mile widziana. Pomijając względy praktyczne, cierpi na tym poczucie estetyki. Dla okien dachowych poleca się inne rozwiązania, stworzone z myślą specjalnie o nich. Do najpopularniejszych należą rolety i markizy.

Rolety wewnętrzne w miejsce zasłony na okno dachowe

Rolety na okno dachowe montowane są w dyskretnej kasecie nad oknem, podobnie jak standardowe rolety na okna pionowe. Tym, co sprawia, że idealnie nadają się jako zasłony na okna dachowe, są zamontowane przy bocznych krawędziach okna prowadnice, które utrzymują roletę w stałej odległości około centymetra od szyby okiennej. Roletę na okno dachowe można zatrzymać na dowolnej wysokości okna. W przypadku wysokich strychów wygodnym rozwiązaniem jest sterowanie elektryczne za pomocą pilota. Eliminuje to konieczność sięgania po drabinę za każdym razem, gdy chcemy zasłonić lub odsłonić okno. Rolety na okna dachowe mają dwojakie zastosowanie: chronią przed światłem słonecznym w dzień i ciekawskimi sąsiadami w nocy. Ponadto w zależności od koloru i wzoru, jaki zastosujemy, mogą być niewidoczne na tle ściany lub stanowić element dekoracji wnętrza.

Rolety zewnętrzne i markizy

Jeśli okna dachowe umiejscowione są na południowej, ewentualnie południowo-wschodniej ścianie, dużym problemem może być nagrzewanie pomieszczenia, szczególnie w sezonie letnim. W takim wypadku, aby zapobiec docieraniu promieni słonecznych do okna, warto zastosować zewnętrzną roletę na okno dachowe. Taka roleta umożliwia uzyskanie całkowitego zaciemnienia pokoju nawet w słonecznym dzień. Jednak o wiele istotniejsze jest to, że pozostając w niedużej, ale stałej odległości od okna, zatrzymuje promienie słoneczne i nie dopuszcza do nagrzewania szyby. Dzięki temu można znacznie zredukować ilość ciepła dostającego się do domu przez okno. Ponadto roleta taka jest dodatkowym izolatorem akustycznym na wypadek deszczu. Jeśli zależy nam na zatrzymaniu ciepła za oknem, jednocześnie nie chcemy tracić światła słonecznego i widoku za oknem, zamiast rolety można zamontować markizę zewnętrzną na okno dachowe.

Praktyczne rozwiązania dla okien dachowych
Oceń wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *