Płaski dach – funkcjonalne rozwiązanie dla Twojego domu

Płaskie dachy to coraz częstszy, chociaż jeszcze wciąż niezbyt popularny, element polskiego krajobrazu. Coraz więcej osób, w tym dużych inwestorów, zaczyna doceniać zalety tego typu rozwiązania architektonicznego. Z jednej strony trudno dziwić się sceptykom i tradycjonalistom. Źle zaprojektowany budynek z płaskim dachem będzie wyglądał jak foremna, ale nieatrakcyjna bryła. Z drugiej jednak strony przemyślnie stworzony projekt może mieć same zalety!

Wady płaskiego dachu

Jednak zanim zaczniemy pisać peany na temat budynków o płaskim stropodachu, przewrotnie zaczniemy od wad takiego projektu. Głównie dlatego, że minusów jest o wiele mniej, niż plusów! Właściwie jedynym poważnym mankamentem związanym z płaskim dachem jest fakt, że podczas wyjątkowo ostrych zim powinno się go odśnieżać. Co prawda architekci na ogół tworzą swoje projekty z całkowitym uwzględnieniem czynników atmosferycznych, a płaskie dachy są wyjątkowo solidne, jednak, jak powszechnie wiadomo, człowiek nie jest w stanie wszystkiego przewidzieć. Dodatkowo wadą może być jedna z zalet płaskiego dachu, czyli zaaranżowanie na nim przestrzeni zielonej. Jeżeli nasz „dachowy ogródek” zajmuje więcej niż 50% powierzchni dachu, może być potraktowany jako fragment czynnej działki. Łączy się to z dodatkowymi kosztami. Wiele osób za minus uważa również problemy z wyborem odpowiednich okien, które sprawdzą się przy tego rodzaju pokryciu dachowym. Na szczęście tę wadę można uznać za anulowaną! Coraz więcej producentów włącza do swojej oferty okna do dachów płaskich – estetyczne, funkcjonalne oraz przede wszystkim bezpieczne!

Zalety płaskiego dachu

Jak już wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, dużym plusem płaskiego dachu jest możliwość wykorzystania go jako przestrzeni rekreacyjnej. Rzecz nie do przecenienia, zwłaszcza jeśli nasz własny ogródek pozwala co najwyżej na postawienie budy dla psa lub w ogóle mieszkamy w bloku. „Zielony dach” to rozwiązanie bardzo nowoczesne, a przy tym funkcjonalne. Warto przy okazji wspomnieć, że na płaskim dachu może stworzyć nawet własny, prywatny basen! Druga zaleta jest już czysto praktyczna – płaski dach jest o wiele bardziej odporny na wichury. Dzięki takiemu kształtowi szanse, że mocny wiatr zerwie nam połać z dachu, są naprawdę minimalne. Kolejnym plusem jest fakt, że przy płaskim dachu łatwiej serwisować wszystkie mieszczące się na nim urządzenia, takie jak antena czy panele słoneczne, a co do kolektorów, zdecydowanie prościej osiągnąć najkorzystniejszą dla nich ekspozycję. Dodatkowo płaski dach pozwala na zminimalizowanie strat ciepła w domu, co zaowocuje niższymi rachunkami za ogrzewanie.

Decydując się na dach płaski, musimy oczywiście wybrać odpowiednie okna. W Polsce na szczególną uwagę zasługują okna dachowe marki Velux, o których więcej informacji można znaleźć na stronie producenta – velux.pl.

Płaski dach – funkcjonalne rozwiązanie dla Twojego domu
Oceń wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *