Nie oszczędzaj na oknach – będziesz dopłacać całe życie!

Przy budowie domu cena okna często determinuje jego wielkość i jakość. Zniechęceni wysoką ceną decydujemy się na okna mniejsze i o niższej jakości. Przekonujemy samych siebie, że „jakoś to będzie”. Tymczasem ta pozorna oszczędność zemści się okrutnie w późniejszym czasie.

Rozmiar okna ma znaczenie

Głównym zadaniem okna jest dostarczenie odpowiedniej ilości światła słonecznego do pomieszczenia oraz umożliwienie wymiany powietrza. Małe okno dostarczy mało światła, więc siłą rzeczy będziemy musieli posiłkować się światłem sztucznym. Już w tym momencie widać pierwszy efekt pozornej oszczędności. Za duże okno płacimy raz, za prąd elektryczny i urządzenia już zawsze. Można śmiało założyć, że droższe, większe okno zwróciłoby się maksymalnie po dwóch latach.

Parametry cieplne

Okno jest najsłabszym punktem domu, jeśli chodzi o termoizolację. Właśnie dlatego nie ma sensu oszczędzać na dobrych oknach. Jeśli postawimy na okna dwukomorowe z powłoką niskoemisyjną, to chociaż zapłacimy więcej, już po kilku latach ta inwestycja się zwróci. Jeśli postawimy na zwykłe, tanie drewniane okna pojedyncze lub podwójne, już pierwszej zimy zrozumiemy, że popełniliśmy duży błąd. Niestety wysokie rachunki za ogrzewanie będą przychodziły co roku.

Co to jest okno dwukomorowe?

Okno dwukomorowe, a właściwie okno z szybą dwukomorową, to kamień milowy w budownictwie. Trzy zespolone szyby, każda o grubości kilku milimetrów, a pomiędzy nimi pusta przestrzeń, tzw. komory, wypełnione gazem o małej zdolności do przenoszenia ciepła. Standardowo używa się argonu, ale coraz częściej można spotkać w oknach krypton – gaz o lepszych parametrach termoizolacyjnych. Całkowita grubość takiej szyby to około dwa centymetry. Jeśli dodamy do tego idealnie dopasowane uszczelki i solidne ramy, łatwo zauważymy, że jednorazowy wydatek na dobrej jakości okno znacznie obniży rachunki za ogrzewanie. Warto zadbać, by szyba była pokryta powłoką niskoemisyjną, co znacznie poprawia parametry termoizolacyjne okna.

Bezpieczeństwo

Szyby dwukomorowe to nie tylko dobra izolacja termiczna, nie tylko idealna przejrzystość, to także nowoczesne rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo w przypadku stłuczenia szyby. Laminowane szyby dwukomorowe przy stłuczeniu zachowują pierwotny kształt. Można je bezpiecznie wyjąć bez obaw o skaleczenie się. Same z ramy nie wypadną. Ta cecha przydaje się szczególnie w przypadku montowania szyb dwukomorowych w oknach dachowych.

Wpuść powietrze!

Nowoczesne okna z szybami dwukomorowymi, ramami z drewna lub plastiku są stuprocentowo szczelne. Chwalimy i cenimy tę cechę przy dużych mrozach, wiatrach czy deszczach. Jednak pamiętajmy, że pomieszczenia z szybami dwukomorowymi trzeba regularnie wietrzyć. Dotyczy to szczególnie kuchni. Opary z kuchenek gazowych mogą być trujące. Zaleca się, by w kuchni okna były rozszczelnione cały czas.

Więcej na temat okien dwukomorowych można przeczytać na www.velux.pl

tanie okno dwukomorowe

Nie oszczędzaj na oknach – będziesz dopłacać całe życie!
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *