Okna połaciowe czy lukarny?

Aranżując przestrzeń na poddaszu, bez względu na to, czy jest to sypialnia czy pokój dziecięcy, zadbać musimy o stosowny wybór okien. Do wyboru mamy tutaj ich model połaciowy oraz lukarny. Czym charakteryzuje się każdy z nich?

Okno połaciowe

Okna połaciowe montuje się bezpośrednio w połaci dachu. Są one położone pod takim samym kątem, co płaszczyzna dachu i od tego uzależniona jest ilość wpuszczanego do pomieszczenia światła. Do zalet takiego rozwiązania zaliczyć można między innymi prostotę montażu. Tego typu okna możemy montować pojedynczo lub po kilka obok siebie, zarówno w układzie poziomym, jak i pionowym. W przypadku sypialni, w zupełności wystarczające będzie jedno okno.

Okno połaciowe gwarantuje jednakowy dopływ światła do każdej części pomieszczenia. Należy je zamontować w taki sposób, aby umożliwiało ono swobodne wyglądanie na zewnątrz, a jednocześnie było łatwe w użytkowaniu. Najlepiej, aby jego dolna krawędź znajdowała się około metr nad podłogą.

Pojedyncze okno tego typu składa się z trzech elementów – skrzydła ramy i specjalnego kołnierza łączącego okno z konstrukcją dachu. Najlepiej zdecydować się na taki wymiar, by szerokość była mniejsza niż odległości między dachowymi krokwiami – ułatwi to montaż oraz dopasowanie całości.

Lukarna

Okno w lukarnie jest montowane pionowo. Umieszcza się je w specjalnej nadbudówce urozmaicającej bryłę dachu. Do wyboru mamy nadbudówki zarówno proste i małe, jak i mocno rozbudowane, które są nie tylko praktyczne, lecz mogą także pełnić funkcję ozdobną.

Lukarna znacznie lepiej chroni przed wnikaniem zimna niż okna montowane bezpośrednio w dachu. Jest ona również mniej odporna na różnego rodzaju uszkodzenia. Do jej zalet zaliczyć można także fakt, iż może być ono otwarte nawet podczas deszczu, bez obaw, że woda dostanie się do wnętrza.

Decydując się na to rozwiązanie warto sobie jednak zdawać sprawę z faktu, że lukarna nie będzie w stanie zagwarantować takiej ilości światła jak okna połaciowe. Może to być problematyczne szczególnie wówczas, gdy tworzy ona pewnego rodzaju korytarz, na końcu którego znajduje się okno. Co więcej, lukarna nie oświetla wnętrza w sposób równomierny.

Specyficzną odmianą lukarny jest bawole oko. Jego cechą charakterystyczną jest pofalowany, delikatny kształt, bez ostrych kątów. W takich lukarnach najlepiej sprawdzą się okna okrągłe lub łukowate.

Okna połaciowe czy lukarny?
Oceń wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *