Okna oddymiające – bezpieczeństwo w miejscach publicznych

Wszystkie budynki użyteczności publicznej, szkoły, biura, galerie handlowe, muszą mieć opracowany system przeciwpożarowy. Bez tego żaden budynek nie zostanie oddany do użytku. Mowa nie tylko o ciągach i wyjściach ewakuacyjnych, ale także o sposobach oddymiania i wietrzenia. Standardowa wentylacja to za mało.

Niebezpieczny dym

Chociaż na co dzień nie zastanawiamy się nad możliwością pożaru w miejscu, w którym przebywamy, projektanci i architekci muszą przygotować budynek na każdą okoliczność. Na wypadek pożaru montuje się czujniki dymu, zraszacze, a także klapy w dachu, które mają za zadanie odprowadzić nadmiar dymu. Dym jest niebezpieczny nie tylko ze względu na trujące właściwości. Znacznie ogranicza widoczność, co z kolei utrudnia ewakuację. Trzeba pamiętać, że w budynkach użyteczności publicznej mogą przebywać przypadkowe osoby, które nie znają na pamięć rozkładu pomieszczeń i korytarzy.

Co zamiast klap oddymiających

Zdarza się tak, że ze względu na konstrukcję budynku, niemożliwe jest zamontowanie w dachu klap odprowadzających dym. Najczęściej dzieje się to wtedy, gdy dach jest szklany. W takim przypadku idealne okażą się okna oddymiające. Od standardowych okien różnią się przede wszystkim zainstalowanymi czujnikami dymu oraz siłownikiem, który umożliwia automatyczne sterowanie oknem. Okna oddymiające mogą otwierać się same (sterowanie centralką) lub być otwierane ręcznie i za pomocą pilota. Ważne jest, że w sytuacji awaryjnej w bardzo krótkim czasie otwierają się na pełną szerokość. Możliwość automatycznego otwierania okien jest szczególnie istotna w budynkach dużych, gdzie trudno zlokalizować w krótkim czasie źródło dymu, lub gdzie okien oddymiających jest tak dużo, że otwarcie ich przez jedną osobę zajęłoby zbyt dużo cennego czasu. Automatyczne otwarcie wszystkich okien oddymiających w tym samym momencie pozwala na szybkie odprowadzenie dymu na zewnątrz i wywietrzenie pomieszczeń.

Jak wybrać okna oddymiające

Okna oddymiające, aczkolwiek bardzo ważne, nie są jedynym elementem ochrony przeciwpożarowej. W budynku muszą znaleźć się także automatycznie otwierane drzwi przeciwpożarowe, przyciski alarmowe (najczęściej widoczne, ale zasłonięte szybą, którą trzeba zbić), hydranty przeciwpożarowe i gaśnice. Wybierając okna oddymiające do budynku, trzeba zwrócić uwagę na ich powierzchnię czynną, maksymalne obciążenie śniegiem (w przypadku okien dachowych), obciążenie wiatrem, odporność na wysoką temperaturę (w przypadku pożaru), działanie w niskich temperaturach (mrozy). Ważne jest także czy okno posiada certyfikat CE oraz czy jest zgodne z normami UE.

skuteczne okna oddymiające

Okna oddymiające – bezpieczeństwo w miejscach publicznych
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *