Okna dwu- czy trzyszybowe?

Wybór okien to inwestycja na wiele lat. W związku z tym, warto poświęcić nieco więcej czasu, zanim zdecydujemy się na konkretny model, który znajdzie się w naszym domu. Poniżej garść przydatnych informacji, które ułatwią podjęcie decyzji.

Współczynnik przenikania ciepła – co to takiego?

Współczynnik przenikania ciepła to jeden z najważniejszych parametrów okien. Znajdziemy go w danych technicznych pod symbolem Uw. Panuje zasada, że im jest on niższy, tym izolacja termiczna jest większa, a co się z tym wiąże – straty energii grzewczej są mniejsze. Największą popularnością cieszą się okna o parametrze na poziomie 1,2 – 1,4 Uw. Najczęściej odpowiadają jej okna dwuszybowe. Trzyszybowe stanowią natomiast rozwiązanie bardziej energooszczędne – pozwalają bowiem na obniżenie współczynnika przenikania ciepła poniżej poziomu 1 Uw. Potrójne pakiety szybowe są dodatkowo wypełnione gazem szlachetnym, redukując w ten sposób przenikalność termiczną. Wyższej jakości produkty wyposażone w dodatkowe okucia i powłokę niskoemisyjną posiadają współczynnik na poziomie poniżej 0,6 Uw. Z oknami trzyszybowymi możemy się najczęściej spotkać w przypadku domów pasywnych.

Szyby to nie wszystko

Pakiet dwuszybowy marki Velux

Okna dwuszybowe stanowią obecnie standard na rynku. Ich współczynnik przenikania ciepła można jednak porównać z tym, z którym mamy do czynienia w przypadku słabszej jakości okien z trzema szybami. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż izolacyjność termiczna jest liczona dla całego okna. Niemałą rolę odgrywa również liczba komór w ramach PCV. Im jest ich więcej, tym wyższa jest izolacyjność termiczna. Drewniana stolarka okienna nie posiada komór; kluczową rolę odgrywa tu grubość ramy i sposób wpuszczenia do niej pakietu szybowego.

Porównanie cen okien dwu- i trzyszybowych

Okna dwuszybowe są stosunkowo tanie i ich ceny zaczynają się od około 400 złotych za sztukę. Niestety, takie rozwiązanie wiąże się z wysokim współczynnikiem przenikania ciepła (średni wynosi on tu około 1,5 Uw).

Za dobre okna trójszybowe zapłacimy około 1300 zł w przypadku modeli wykonanych z PCV i 1500 zł, gdy chcemy zaopatrzyć się w produkt drewniany. Ich niski współczynnik Uw sprawia, że są bardzo szczelne.

Z bogatym asortymentem pakietów szybowych wysokiej jakości można zapoznać się między innymi pod adresem: velux.pl/produkty/okna-dachowe/pakiety-szybowe

Okna dwu- czy trzyszybowe?
Oceń wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *