Okna dwu- czy trzyszybowe?

Wybór okien do domu nie należy do rzeczy najłatwiejszych – jest to bowiem inwestycja na wiele lat. W związku z tym, warto poświęcić nieco więcej czasu na dobór produktu, co do którego będziemy mieli pewność, że spełnia nasze wymagania w stu procentach.

Nie tylko szyby

Okna dwuszybowe to w obecnych czasach już standard. Co ważne, ich współczynnik przenikania ciepła może być porównywalny do tego, z którym mamy do czynienia w przypadku niższej jakości okien z trzema szybami. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż izolacyjność termiczna jest liczona dla całego okna, czyli zarówno pakietu szybowego, jak i ramki dystansowej oraz ramy. Kluczową rolę odgrywa tu również liczba komór w ramach z PCV. Im jest ich więcej, tym okno ma większą izolacyjność termiczną. Drewniana stolarka okna nie posiada komór. Najważniejsza jest tu grubość ramy i sposób wpuszczania do niej pakietu szybowego.

Podejmujemy decyzję

Okna trzyszybowe stanowią obecnie standard w domach energooszczędnych. Zapotrzebowanie na energię grzewczą w takich budynkach jest bardzo małe – nie przekracza ono 70 Kwh/(m2xrok). W celu utrzymana optymalnych warunków, niezbędne jest zainwestowanie w produkt o niskim współczynniku przenikania ciepła. Zazwyczaj podwójne przeszklenia przyczyniłyby się do odczuwalnego zwiększenia zapotrzebowania energetycznego. W związku z tym, w tym przypadku odradza się ich stosowanie.

Należy także podkreślić, okna trzyszybowe mogą odpowiadać wymaganiom domów pasywnych. Stosowane obecnie rozwiązania technologiczne sprawiają, iż współczynnik przenikania ciepła okien staje się wyjątkowo niski. Okna PCV tworzone z myślą o domach pasywnych mogą być dosyć drogie, lecz w tym przypadku będzie to zakup w pełni opłacalny. Taka inwestycja może się zwrócić już po kilku latach użytkowania dobrze zaizolowanego budynku. W związku z tym, można założyć, iż okno trzyszybowe będzie dobrym rozwiązaniem w energooszczędnym budownictwie.

Klasyczne okna dwuszybowe nie są w stanie osiągać tak dużych parametrów jak trzyszybowe odpowiedniki. Mogą one jednak z powodzeniem być stosowane w domach o standardowym zapotrzebowaniu na energię cieplną. Starsze budynki jednorodzinne nierzadko są słabo zaizolowane. W ich ścianach ulokowane są liczne mostki termiczne podnoszące zapotrzebowanie na energię. W tej sytuacji inwestycja w trójszybowe okna może okazać się mało opłacalna.

Okna dwu- czy trzyszybowe?
Oceń wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *