wtorek, Październik 23

Jakie okna dachowe wybrać?

Remont domu czy mieszkania to nie tylko poważna inwestycja, ale również wiele dylematów, nawet w przypadku takich teoretycznie prostych kwestii jak wybór okna dachowego. Jakie wybrać? Drewniane czy plastikowe? Górne czy dolne, a może obrotowe? Oto kilka wskazówek.

Okna dachowe – kilka słów na temat

Jedno jest pewne – okna dachowe dużo lepiej rozświetlają przestrzeń aniżeli tradycyjne okna. Decydując się na ichWybor okna dachowego to poważna decyzja zakup i montaż, musimy zastanowić się, o jakiego rodzaju model nam chodzi. Do wyboru mamy klasyczne okna dachowe oraz większe – połaciowe, które dużo lepiej doświetlają pomieszczenie. Zajmują one zazwyczaj około 1/8 do 1/10 przestrzeni podłogi. Oczywiście nie do każdego rodzaju przestrzeni się one nadają, dlatego sami musimy zastanowić się, która opcja będzie dla nas najlepsza. W przypadku klasycznych okien dachowych do wyboru mamy trzy rodzaje – okna otwierane górnie, dolnie oraz obrotowe. Warto pamiętać o tym, że okna dachowe mają przede wszystkim dobrze oświetlać pomieszczenie, dlatego najlepiej zamontować je na wysokości 120 cm od podłogi. Tak naprawdę im wyżej zostaną one zamontowane, tym lepiej będą spełniać swoją funkcję. Jeśli nasze okno ma być zamontowane nisko, wówczas najlepiej jest wybrać klasyczny model – otwierany od góry lub od dołu. Jeśli zaś mamy więcej miejsca i okno można umieścić wyżej, wtedy świetnie sprawdzą się okna obrotowe.

Okna dachowe – porównanie modeli

Na rynku mamy wielu producentów okien dachowych, warto przyjrzeć się najważniejszym z nich.

Okna dachowe Velux – firma ta jest jednym z bardziej znanych producentów okien dachowych i ma szeroką ofertę, podzieloną na trzy kategorie (linie okien), co zdecydowanie ułatwia wybór – Standard, Standard Plus i Premium. Różnią się one od siebie głównie systemem otwierania oraz poszczególnymi parametrami. Co tam znajdziemy? Są to okna w większości drewniane. Posiadają wbudowany uchwyt otwierający, zintegrowaną wentylację, filtr zatrzymujący owady i kurz (bardzo ważny element), dodatkową uszczelkę oraz system Thermo Technology, który zapewnia lepsze parametry izolacyjne i mniejsze rachunki za energię. Cena: od 700 zł do 3000 zł.

Okna dachowe Dakea – firma ta oferuje okna w kilku kategoriach – Good Pro (wersja niskobudżetowa), Better Pro (z podwyższonymi parametrami energooszczędnymi), Ultima (przeznaczone dla bardziej wymagających) oraz okna PVC (Good PVC i Better PVC – odporne na wilgoć i zabrudzenia). Cena od 900 zł.

Okna dachowe Fakro – firma ta ma ponad 25-lernie doświadczenie. Ma bardzo szeroką ofertę, w której można się trochę pogubić, szczególnie jeśli ktoś do tej pory nie miał do czynienia z takim produktem. Do wyboru ma wiele typów okien – uchylno-obrotowe, obrotowe, obrotowe o podwyższonej wilgotności, wyłazowe, kolankowe itd. Cena: od 800 zł do 2300 zł

Jak widać wybór jest duży. Dobrze jest poradzić się fachowców, który znają się na tym i są nam w stanie doradzić najlepszy model. Spośród tych trzech firm najlepszym wyborem wydaje się być firma Velux – ma szeroką ofertę, produkty w dogodnych cenach i w najwyższej jakości. Więcej informacji znajduje się na stronie http://www.velux.pl/

 

Jakie okna dachowe wybrać?
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *