Okna dachowe – idealne rozwiązanie na poddasze

Duży wpływ na funkcjonalność okien ma sposób ich otwierania. Modele dachowe, czy to z klamką na dole czy uchwytem na górze, gwarantują komfort użytkowania oraz w pełni efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Odpowiedź – poniżej.

Komfortowe górne otwieranie

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dolne krawędzie okien powinny znajdować się na wysokości około 90 centymetrów od podłogi. Tego typu usytuowanie jest możliwe wówczas, gdy ścianka kolankowa jest stosunkowo niska. W ten sposób, również w pozycji siedzącej, mamy zagwarantowany w pełni swobodny widok na zewnątrz, a także optymalne oświetlenie wnętrza. Okna dachowe zamontowane na takiej wysokości najwygodniej obsługuje się z pomocą z systemu górnego rozwiązania, który jest niezwykle ergonomiczny. Uchwyt jest dostępny wówczas, gdy stoimy w pozycji wyprostowanej, bez konieczności schylania się i narażania na uderzenie głową w szybę. Tego typu sposób otwierania gwarantuje równocześnie bezpieczeństwo. Nie musimy się tutaj obawiać, że nasze dzieci samodzielnie otworzą okno. Decydując się na taki model, pod oknem bez przeszkód możemy ustawić zarówno kanapę, jak i stół czy biurko – meble nie będą w żaden sposób utrudniały jego otwierania.

Dolne otwieranie

W sytuacji, kiedy specyficzna konstrukcja poddasza zmusza nas do zamontowania okna o wiele wyżej, na przykład wówczas, gdy ścianka kolankowa ma wysokość 150 centymetrów, najbardziej praktycznym rozwiązaniem będzie okno wyposażone w dolny system otwierania, które wyposażone jest w klamkę zamocowaną pośrodku dolnej ramy skrzydła. Otwierając je, nie musimy stawać na palcach czy wyciągać ręki w górę. By zagwarantować sobie wygodny dostęp do klamki, należy tu zrezygnować z umieszczenia mebli pod oknem lub ustawić je w taki sposób, aby zagwarantowały swobodne korzystanie z okna. Wybierając taki produkt, warto zwrócić uwagę na to, czy został on wyposażony w łatwy w czyszczeniu filtr powietrza oraz szybę bezpieczną. Nie bez znaczenia będzie tu również jego nowoczesny, estetyczny design, dzięki czemu będzie on nie tylko praktyczny, lecz również estetyczny.

Bogaty asortyment wysokiej jakości okien dachowych w rozmaitych wersjach i przedziałach cenowych znaleźć można na stronie www.velux.pl/produkty/okna-dachowe

Okna dachowe – idealne rozwiązanie na poddasze
Oceń wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *