Okna dachowe dwukomorowe – szczelność i stylowy wygląd

Powszechnie uważa się, że wystarczy zmienić okna na plastikowe, by znacząco obniżyć koszty ogrzewania domu. Tymczasem nie wszystkie okna mają taki sam współczynnik ciepła. Szukając dobrych rozwiązań warto przychylnym okiem spojrzeć na okna dwukomorowe, niekoniecznie plastikowe.

Co to jest okno dwukomorowe?

O ile dawne okna drewniane składały się po prostu z ramy i szyby, co tak naprawdę nie było żadną izolacją cieplną, nowoczesne okna (zarówno plastikowe, jak i drewniane) to rama i dwie lub trzy szyby. Pomiędzy szybami znajdują się szczeliny (komory) wypełnione argonem lub kryptonem – gazami znacznie podnoszącymi parametry termiczne okien. W przypadku dwóch szyb mamy do czynienia z oknami jednokomorowymi. Jeśli okna złożone są z trzech szyb, to są to okna dwukomorowe. Grubość pojedynczej tafli wynosi 4 mm. Mnożąc to razy trzy i dodając po milimetrze na komory łatwo policzyć, że całkowita grubość szklanej części okna wynosi 1.4 cm, a więc całkiem sporo.

Szczelność okien dachowych

Okno dachowe niewątpliwie wygląda atrakcyjnie i w znaczącym stopniu wpływa na oświetlenie pomieszczenia, jednak wiele osób zastanawia się, jak sprawdzają się takie rozwiązania w czasie deszczu. Nowoczesne okno dachowe dzięki dodatkowej uszczelce jest w pełni bezpieczne, przetrwa najgorszą nawet ulewę. Dodatkowo warto zauważyć, że szczelność okna ma też wpływ na powstawanie ewentualnych przeciągów. Najwyższa klasa szczelności w oknach dwukomorowych (np. firmy Velux) wyklucza ich występowanie. W nowoczesnych oknach montowany jest też czujnik deszczu.

Okno na pilota

Okno dachowe to praktyczne rozwiązanie, chyba że… jesteśmy posiadaczami wysokich stropów. Jeszcze do niedawna montaż okien dachowych w takich pomieszczeniach wydawał się bezcelowy ze względu na problematyczne otwieranie i zamykanie. Dziś istnieje możliwość zdalnego otwierania i zamykania takich okien. Eliminuje to konieczność wspinania się po drabinie, by otworzyć okno – wystarczy użyć pilota.

Nietłukące okna?

Można się zastanawiać, czy okno dachowe jest bezpieczne dla domowników. Wszak jeśli szyba z jakiegoś powodu pęknie, wszystkie kawałki wpadną do pomieszczenia. Tutaj o bezpieczeństwo dba laminowanie szyb. Efekt przypomina szyby samochodowe, chociaż technika zabezpieczenia jest inna. Laminowana szyba, nawet gdy pęknie lub zostanie zbita, nadal pozostanie na swoim miejscu.

 

Więcej informacji o oknach dwukomorowych można uzyskać na www.velux.pl

okna dwukomorowe

 

Okna dachowe dwukomorowe – szczelność i stylowy wygląd
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *