Jak odpowiednio doświetlić poddasze?

Poddasze wymaga odpowiedniego doświetlenia. Zarówno zbyt mało, jak i zbyt dużo światła może obniżać komfort przebywania i funkcjonowania w takiej przestrzeni. Na szczęście dzisiaj to już żaden problem, bowiem na rynku znajdziemy ogromny wybór okien dachowych, rolet i markiz, które pomogą nam wpuścić do pomieszczenia odpowiednią ilość promieni słonecznych.

Odpowiednie doświetlenie

Wybór okna dachowego wcale nie jest taki prosty, jakby się mogło wydawać. Przy jego zakupie należy wziąć pod uwagę wiele parametrów. Jednym z najważniejszych i kluczowych aspektów jest rodzaj okna i jego wielkość. Do wyboru mamy okna otwierane dolnie, górnie, pionowe, poziome i połaciowe. To, który model wybierzemy, zależy w dużej mierze od kształtu dachu (skośny, płaski) oraz od wielkości pomieszczenia.

Jeśli chcemy jak najlepiej doświetlić pomieszczenie, powinniśmy wybrać duże okno, najlepiej połaciowe – „wpuszcza” ono najwięcej światła. Warto też wiedzieć, że tego typu okna powinny być zamontowane na wysokości co najmniej 120 cm (licząc od podłogi). Wiele osób boi się, że przy większym oknie będzie miało problemy z utrzymaniem optymalnej temperatury w pomieszczeniu – latem wpada zbyt dużo światła, przez co robi się gorąco, zimą zaś trudniej będzie nagrzać takie pomieszczenie. To mit – szkopuł tkwi bowiem w szczegółach, a w tym wypadku w takich parametrach, jak współczynnik przenikania ciepła, klasa przepuszczalności powietrza czy odporność na wiatr.

Ochrona przed światłem

markizy lub rolety. Czym się kierować przy ich zakupie? W przypadku markiz należy wziąć przede wszystkim pod uwagę wartość redukcji oświetlenia (wyrażaną w procentach) oraz materiał, z którego jest wykonana (powinien być przewiewny, ale skutecznie chronić przed słońcem, jednocześnie nie zaciemniając pomieszczenia). Jeśli zaś chodzi o rolety, to tutaj największe znaczenie ma materiał, z którego są wykonane – w miejscach mocno nasłonecznionych najlepiej sprawdzą się rolety z folii refleksyjnej.

Aranżacja poddasza wymaga dogłębnego zastanowienia i przemyślenia każdego aspektu. Więcej informacji na temat najwyższej jakości okien dachowych, żaluzji, rolet i markiz znaleźć można na stronie: www.velux.pl

Jak odpowiednio doświetlić poddasze?
Oceń wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *