Odpowiednie oświetlenie poddasza kluczem do jego funkcjonalności

Aby poddasze było naprawdę funkcjonalne, potrzebne jest zapewnienie mu odpowiedniej ilości światła. Zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża jego ilość może bowiem uczynić takie miejsce niemożliwym do zamieszkania. Zimą będzie zbyt ciemno, latem zaś przerodzi się ono w istną saunę. Kluczem do sukcesu jest zatem odpowiedni rozkład okien oraz dobór rolet i markiz.

Rolety okienne

Dzisiaj rolety to podstawa. Do wyboru mamy klasyczne rolety wewnętrzne oraz rolety zewnętrzne. Jeśli chodzi o teRolety zaciemniające skutecznie chronią m.in. przed światłem z ulicy. pierwsze, wybór jest naprawdę duży zarówno w zakresie materiału, z którego są wykonane, jak i poziomu zaciemnienia czy kolorystyki. Dużą popularnością cieszą się również specjalne rolety przeciwsłoneczne, które nie tylko zapewniają ochronę przed promieniami, ale również odbijają je, dzięki czemu pomieszczenie nie nagrzewa się tak szybko. Takie rolety idealnie nadają się do sypialni, dziecięcego pokoju czy przestrzeni biurowych.

Markizy

Markizy najczęściej kupujemy po to, aby dały nam trochę cienia na tarasie lub balkonie, choć część osób stosuje je również w innych pomieszczeniach. Nie tylko zatrzymują promienie, ale również je odbijają, dzięki czemu balkon czy taras nie nagrzewa się tak szybko, co ważne jest szczególnie w upalne dni. Ponadto bardzo dobrze chronią przed wiatrem i deszczem. Na rynku mamy również nowoczesne modele, które wbudowane mają specjalne czujniki i mechanizmy, dzięki którym markizy same się zwijają i rozwijają. Jest to niezwykle pomocne i funkcjonalne.

Okna dachowe

Aranżując poddasze, bardzo ważny jest również dobór odpowiednich okien, a w szczególności dopasowania ich wielkości. Jeśli chcemy jak najlepiej doświetlić pomieszczenie, powinniśmy wybrać duże okno, najlepiej połaciowe – daje ono najwięcej światła. Dobrze jest wiedzieć również o tym, że istnieją pewne ogólne zasady montażu takich okien – powinny być zamontowane na wysokości co najmniej 120 cm od podłogi. Okna powinny również zajmować około 10% powierzchni pomieszczenia.

Odpowiednio zamontowane okna dostarczą nam dużo światła, a dobrze dobrane rolety czy markizy sprawią, że sami będziemy mogli sterować tym, jak dużo tego światła w danym momencie ma dostawać się do naszego domu. Dzięki temu pod kontrolą będziemy mieli również temperaturę pomieszczenia.

Więcej informacji o oknach dachowych, roletach i markizach znajduje się na stronie www.velux.pl

Odpowiednie oświetlenie poddasza kluczem do jego funkcjonalności
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *