Noc w środku dnia – rolety do okien dachowych

Montaż okien dachowych niejednokrotnie wymuszony jest przez warunki architektoniczne. Nie zawsze jest dość miejsca, by zamontować tradycyjne pionowe okna na poddaszach, strychach, antresolach. W tym wypadku często rodzi się pytanie, jak zasłaniać takie okna.

Rolety do okien dachowych – dlaczego warto

Okna dachowe są doskonałym źródłem światła słonecznego, szczególnie jeśli wychodzą na stronę wschodnią lub południowo-wschodnią. W takiej sytuacji w sezonie letnim w pomieszczeniu ciemno jest tylko przez kilka godzin. Pół biedy jeśli to pracownia, gabinet czy salon. Gorzej, jeśli to sypialnia. W takiej sytuacji okno dachowe powinno być odpowiednio osłonięte. Tradycyjne zasłony, żaluzje czy wertikale nie mają tu racji bytu. Na oknach dachowych doskonale sprawdzają się rolety. Osadzone na prowadnicach doskonale przylegają do okna bez względu na to, czy jest ono otwarte, czy zamknięte. W dzień schowane w dyskretnej obudowie dobranej do koloru okna są praktycznie niewidoczne.

Zalety rolet do okien

Kolorystyka – praktycznie nieograniczona. Rolety do okien dachowych produkowane są z różnych tkanin, począwszy od gładkich jednobarwnych, poprzez tkaniny fakturowe, do wielokolorowych. W pokojach dziecinnych często spotyka się rolety z nadrukowanymi bohaterami bajek.

Sterowanie ręczne bądź automatyczne – co kto lubi i jak komu wygodnie. Rolety można zasłaniać w tradycyjny sposób, przeciągając łańcuszek w górę lub w dół, lub skorzystać ze sterowania automatycznego za pomocą pilota. To drugie rozwiązanie jest idealne szczególnie w tych miejscach, gdzie okna są bardzo wysoko i trudno się do nich dostać. Nikt nie lubi sięgać po drabinę, by zasłonić okna. Z drugiej strony – odsłonięte w nocy nie są najlepszą opcją. Sterowanie automatyczne rozwiązuje ten problem.

Możliwość zasłonięcia dowolnej powierzchni – takiej swobody nie dają żaluzje i wertikale. Roleta zasłoni dokładnie tyle powierzchni okna, ile potrzebujemy. I – co ważne – pozycja ta będzie niezmienna.

Zaciemnienie lub przyciemnienie – tkaniny, z których produkowane są rolety, mogą całkowicie lub częściowo zatrzymywać światło. Te pierwsze przydają się zwłaszcza przy oknach wychodzących na wschodnią stronę. Dzięki nim nawet w środku letniego dnia bez trudu utniemy krótką drzemkę w ciemnej sypialni. Jeśli zaś potrzebujemy zapewnić sobie nieco dyskrecji, jednak nie chcemy rezygnować ze światła dziennego, dobrze sprawdzą się jasne rolety przyciemniające.

roleta na okno dachowe

Noc w środku dnia – rolety do okien dachowych
Oceń wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *