Jak myć wysoko umieszczone okna

Mycie okien, nawet tych tradycyjnych, raczej nie jest wymieniane w pierwszej dziesiątce najprzyjemniejszych czynności domowych. Jednak prawdziwe problemy pojawiają się w momencie, gdy stajemy przed wyzwaniem umycia okna wysoko umieszczonego!

Lukarny, okna w ścianach szczytowych czy okna do płaskiego dachu to wyzwanie niemal ekwilibrystyczne dla osoby zajmującej się ich pielęgnacją. Na szczęście przy odpowiedniej znajomości tematu, można sobie znacząco ułatwić to trudne wyzwanie!

Szyby hydrofobowe

Innowacje możemy wprowadzać już na poziomie zakupu okien. Niektóre firmy, jak na przykład Velux, w swoich oknach stosują specjalne, samoczyszczące się szyby. Brzmi jak science-fiction? Wbrew pozorom, technologia jest całkiem prosta i nie ma za dużo wspólnego z fantastyką! Samoczyszczące się okna są pokryte specjalną powłoką hydrofilową, dzięki której kropla deszczu równomiernie rozpływa się po szybie, usuwając przy tym brud i zanieczyszczenia, a następnie odparowuje bez śladu!

Okna obrotowe

Niestety, okna wyposażone w takie szyby mają jedną wadę – są stosunkowo drogie. Poza tym framugi są, niestety, całkiem zwyczajne i wymagają oczyszczania manualnego (ale nie traćmy nadziei!). Dlatego kolejnym dobrym rozwiązaniem konstrukcyjnym jest montaż okna obrotowego. Okno obrotowe, jak sama nazwa wskazuje, bez problemu obraca się wokół własnej osi, dzięki czemu podczas porządków nie musimy wychodzić na dach ani wychylać się przez otwór okienny. Takie rozwiązanie nie jest co prawda tak intrygujące i nowoczesne jak hydrofobowe, samoczyszczące się szyby, ale zdecydowanie poprawia komfort porządków oraz, przede wszystkim, nasze bezpieczeństwo! W końcu przy myciu okien wysoko położonych powinniśmy zachować daleko posuniętą ostrożność niezależnie od tego, czy myjemy okno od wewnątrz, czy od zewnątrz!

No dobrze, mamy okna z hydrofobowymi szybami, okna obrotowe. Co zrobić, gdy musimy umyć całkiem normalne okno, które ani nie obraca się wokół własnej osi, ani nie odpędza od siebie kropel deszczu? W tym przypadku technika lekko zawiodła. Jedynymi rzeczami, które mamy do dyspozycji, są drabina oraz specjalna teleskopowa szczotka do mycia okien. Lepsze to niż konstrukcja ze stołu i taboretów. Poza tym dobrej jakości drabina oraz nowoczesna szczotka z zestawem wymienialnych końcówek naprawdę ułatwiają cały proceder!

Jeżeli jednak zainteresowały Was prezentowane przez nas okienne rozwiązania, zapraszamy na stronę velux.pl, gdzie znajdziecie więcej nowoczesnych propozycji!

tania roleta przeciwsłoneczna

Jak myć wysoko umieszczone okna
Oceń wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *