Jak montować okna na dachu płaskim?

Okna do dachów płaskich są rozwiązaniem stosunkowo nowym, lecz coraz częściej spotykanym w polskich domach. Ze względu na uwarunkowania panującego w naszym kraju klimatu, montaż tego typu stolarki wymaga szczególnej dokładności.

O czym dekarz wiedzieć powinien?

Najważniejszym zadaniem dekarza, który będzie się zajmował montażem stolarki połaciowej jest prawidłowe osadzenie okna w konstrukcji i precyzyjna obróbka połączeń okna z pokryciem dachu – tak, by nie przeciekało i nie tworzyło mostków termicznych. Jest to tym istotniejsze, im mniejszy kąt pochylenia posiada dany dach. W naszym kraju, gdzie w sezonie jesienno – zimowym okres zalegania śniegu sięga niekiedy kilku miesięcy, konstrukcja dachu płaskiego musi być skutecznie zabezpieczona przed wodą i wilgocią. Ryzyko rośnie w szczególności w okresie niskich temperatur, gdy woda dociera do wszystkich szczelin. Cykle zamarzania i rozmarzania mogą prowadzić do powstawania nieszczelności w warstwie hydroizolacji, a także na jej połączeniach z innymi elementami, na przykład oknem dachowym. Z pozoru niewielkie błędy wykonawcze na tym etapie mogą powodować poważniejsze szkody w przyszłości.

Montaż krok po kroku

Pierwszy krok to wybór okna o odpowiednich rozmiarach – zawsze powinien on odpowiadać wymiarom otworu w dachu.

Okna na dach płaski można osadzać na pokryciu albo na podkładce drewnianej otaczającej otwór w dachu. W tym celu można się posłużyć ramą ochronną z płyty OSB.

Gdy podłoże zostanie należycie przygotowane, przystępujemy do ułożenia okna. Stolarkę umieszczamy bezpośrednio nad otworem, opierając ją na roztopionej warstwie bituminu papy podkładowej.

Po mechanicznym zamocowaniu okna, przystępujemy do obróbki pokrycia dachowego. Pierwszy odcinek papy przycinamy pod wymiar i przyklejamy z jednej strony do pokrycia dachowego, a z drugiej – do połowy wysokości ramy okiennej, dbając o stosowne wyprofilowanie narożników. Wierzchnią warstwę materiału wywijamy na bok ościeżnicy w taki sposób, by osłonić styk okna z dachem. Górny pas materiału pokryciowego układamy w taki sposób, by przylegał na całej długości do górnej krawędzi ościeżnicy.

Niektóre modele okien na dach płaski są wyposażone w specjalne listwy pozwalające na dociśnięcie pokrycia do instalowanej stolarki. Listwy te montujemy wzdłuż górnej, wierzchniej krawędzi papy.

Okno na dach płaski obudowuje się od wewnętrznej strony w sposób analogiczny do innych okien połaciowych. Jako materiał wykończeniowy można tutaj wykorzystać standardowe płyty kartonowo – gipsowe, które wsuwamy w wyprofilowane w ościeżnicy wpusty.

Bogaty wybór okien do dachów płaskich możemy znaleźć na stronie: velux.pl/produkty/okna-do-plaskiego-dachu

Jak montować okna na dachu płaskim?
Oceń wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *