Jak montować okna dachowe krok po kroku?

Montażem okien dachowych zajmują się wyspecjalizowani dekarze. Najważniejszymi etapami prac są: odpowiednie wypoziomowanie okna połaciowego, ułożenie materiału izolacyjnego wokół ramy oraz montaż kołnierza paroprzepuszczalnego chroniącego ocieplenie przed wilgocią i kołnierza uszczelniającego odprowadzającego wodę z deszczu lub śniegu.

Montowanie okna do łat lub krokwi

Okna połaciowe mocuje się przy pomocy kątowników montażowych sprzedawanych w komplecie z zestawem okiennym. Przykręca się je wkrętami do łat montażowych o szerokości około 4-5 centymetrów albo bezpośrednio do krokwi. W nowych budynkach, w których przewidziano poddasze użytkowe, rozstaw krokwi jest przeważnie dobrany w taki sposób, by możliwe było bezproblemowe zamontowanie okna między nimi. Wstawia się je równocześnie z układaniem pokrycia dachowego, przed wykończeniem poddasza od wewnątrz i ociepleniem go.

Łączenie okna z membraną dachową

Zanim okna zostaną zamontowane, dach powinien zostać pokryty paroprzepuszczalną membraną dachową albo inną izolacją wstępnego krycia. Przeważnie na tym etapie położona jest już także część ostatecznego pokrycia dachowego bez fragmentu dookoła samego okna. W miejscu, w którym ma się ono znajdować, nie przybija się łat pod pokrycie dachowe. Gdy zostały one już założone, należy je wyciąć. Membranę dachową w miejscu planowanego okna wycina się, zostawiając zapas pozwalający na wywinięcie jej na łaty.

Poziomowanie

Bardzo ważnym etapem jest dokładne wypoziomowanie ościeżnicy na łatach – w przeciwnym wypadku okno będzie się źle otwierać. By ostatecznie ustalić jego położenie, najlepiej włożyć na chwilę skrzydło w ościeżnicę i sprawdzić, czy szczeliny pomiędzy elementami okna są równoległe. Ewentualne nierówności niweluje się przy pomocy podkładek pod kątowniki montażowe. Przestrzeń pomiędzy ramą a łatami ociepla się przy pomocy ramy izolacyjnej wykonanej ze spienionego polietylenu. Kolejny etap to zamontowanie wokół okna gotowej folii przeciwwilgociowej w taki sposób, by szczelnie łączyła się z membraną dachową.

Montaż kołnierza uszczelniającego

Ostatnią czynność stanowi zakładanie kołnierza uszczelniającego, który musi być dopasowany do rodzaju pokrycia dachowego oraz jego wysokości.

Duży wybór wysokiej jakości okien dachowych można znaleźć na stronie: https://www.velux.pl/produkty/okna-dachowe/gorne-otwieranie-standard-plus

Jak montować okna dachowe krok po kroku?
Oceń wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *