niedziela, Marzec 29

Markizy na pilota – wygodna osłona dla okien dachowych

Okno dachowe przy dużej liczbie plusów ma też jeden minus – potrafi w krótkim czasie wpuścić do pomieszczenia tak dużą ilość ciepła, że na poddaszu trudno wytrzymać. Pół biedy, jeśli jest to pomieszczenie gospodarcze, do którego rzadko zaglądamy, ale co jeśli na poddaszu jest sypialnia?

Wpuść światło, zatrzymaj ciepło

Rezygnacja z okna dachowego to nie najlepsze rozwiązanie. Co prawda ochronimy się przed nadmiarem słońca i ciepła, ale stracimy też źródło światła słonecznego i możliwość wietrzenia pomieszczenia. Zamiast zamurowywać okno lepiej doposażyć je w zewnętrzną markizę, która zadba o nasz komfort termiczny. Zadaniem markizy jest zatrzymanie promieni słonecznych, zanim dotrą one do szyby. Dzięki temu szyba nie nagrzeje się i nie odda ciepła do pokoju. W tym momencie często rodzi się pytanie, co ze światłem. Przyzwyczajeni jesteśmy, że jeśli cokolwiek zasłania okno, to automatycznie sprawia, że w pomieszczeniu jest ciemniej. Tymczasem markiza na okno dachowe nie blokuje dostępu światła do pomieszczenia. To unikatowe rozwiązanie pozwala jednocześnie zadbać o optymalną temperaturę w pomieszczeniu i odpowiednią ilość światła słonecznego.

Sterowanie markizą

Markiza na okno dachowe montowana jest po zewnętrznej stronie okna. W tym momencie często pojawia się wątpliwość dotycząca użytkowania – jak zasłaniać i odsłaniać markizę. Wbrew pozorom nie ma potrzeby wychodzenia na dach ani niewygodne sięgania przez okno. Markizy na pilota pozwalają na całościowe zasłanianie okien bez konieczności bezpośredniego kontaktu z nimi. To wygodne rozwiązanie nie tylko wtedy, gdy mamy w domu wysokie poddasze. Nawet na tym niższym wychylanie się przez okno, by zaciągnąć markizę, nie jest wygodnym rozwiązaniem. Warto zauważyć, że markizy na pilota mogą być zasilane tradycyjną metodą lub światłem słonecznym. To drugie rozwiązanie jest bardziej ekologiczne i coraz częściej stosowane. Sterowanie elektryczne nie wyklucza manualnej obsługi markizy, gdyby zaszła taka potrzeba.

Markiza na otwarte okno

Markiza na okno dachowe działa tak samo dobrze przy zamkniętych, jak i przy otwartych oknach. W tym pierwszym wypadku jej działanie jest podobne do działania tradycyjnej rolety. W tym drugimi markiza jest niejako łącznikiem między framugą a krawędzią okna. Redukuje dopływ ciepła i nadmiaru światła słonecznego, a jednocześnie nie utrudnia dopływu powietrza. Przy okazji może być potraktowana jako częściowa moskitiera na okno dachowe.

Markiza na okno dachowe to kompleksowe rozwiązanie mające na celu pełnienie kilku funkcji jednocześnie. Jej naczelnym zadaniem jest ochrona przed nadmiarem ciepła. Przy okazji taka markiza pełni funkcję dekoracyjną i, chociaż nie blokuje dopływu promieni słonecznych, skutecznie redukuje widoczność pokoju z zewnątrz.

markizy na pilota

Markizy na pilota – wygodna osłona dla okien dachowych
Oceń wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *