Markiza na okno dachowe – niech chłód będzie z tobą!

Masz okna dachowe, cieszysz się światłem dziennym wpadającym do sypialni, ale nie lubisz spać w przegrzanym pomieszczeniu? Pomyśl o markizach na okna dachowe. Dzięki nim pomieszczenie będzie chłodne, a ty nie utracisz tak potrzebnego światła.

Dlaczego warto założyć markizę?

Okna dachowe wpuszczają do domu odpowiednią ilość światła i powietrza. Niestety wraz ze światłem przynoszą ciepło. W chłodniejsze dni jest to bardzo pożądane, ale gdy temperatura za oknem zbliża się do 30°C, marzymy o chłodzie, nie o dodatkowych stopniach na plusie. Markiza nie dopuści nadmiaru ciepła do pomieszczenia, dzięki niej będzie ono chłodniejsze nawet o 5°C. Jednocześnie, ponieważ markiza jest przezroczysta, nie zabraknie ci światła. Zadaniem markizy jest zatrzymanie promieniowania słonecznego, zanim dosięgnie ono szyby okiennej. Chłodna szyba to chłodne pomieszczenie, które się za nią znajduje.

Dlaczego markiza nie roleta?

Cechą charakterystyczną rolet jest przyleganie do ramy okiennej. Świetnie spełnią swoje zadanie, gdy okno będzie zamknięte, ale już przy otwartym może być problem. Roleta nie ochroni cię przed nadmiarem słońca tak skutecznie jak markiza. Jej zadaniem jest raczej dbałość o zaciemnienie pomieszczenia niż termoizolacja. Dobrej jakości markiza wyposażona w czujniki pogodowe sama wie, kiedy się rozwinąć – „wyczuwa” mocne słońce – i kiedy schować do kasety.

Jak obsługiwać markizę?

Standardowo markizę można obsługiwać manualnie lub zdalnie. W pierwszym przypadku trzeba ją rozwinąć i przypiąć dwoma haczykami do ramy okiennej. Haczyki rozmieszczone są równomiernie wzdłuż ramy i to my decydujemy, czy markiza ma zasłonić całe okno, czy jego część. W drugim przypadku ten sam efekt osiągniemy za pomocą pilota zdalnego sterowania. Jest to z pewnością wygodniejsze rozwiązanie niewymagające za każdym razem naszej gimnastyki. Na rynku dostępne są dwa rodzaje zasilania panelu sterującego markizami. Standardowe – elektryczne oraz nowoczesne i ekologiczne zasilanie solarne. To drugie jest pewniejsze wszędzie tam, gdzie zdarzają się częste przerwy w dostawach prądu, lub gdzie prądu nie ma w ogóle, np. w domku na działce.

Jak wybrać dobrą markizę?

Warto sobie uświadomić, że markiza to inwestycja na lata, jej założenie eliminuje np. konieczność montowania klimatyzacji. Nie ma więc sensu oszczędzać, kupując najtańszy produkt na rynku i żyjąc w przekonaniu, że tanie nie znaczy złe. Faktycznie, nie znaczy, ale na ogół droższe znaczy lepsze, a pozornie błahe szczegóły przy dłuższym użytkowaniu mogą mieć duże znaczenie. Dobra markiza powinna przepuszczać powietrze i światło, nie powinna przepuszczać ciepła i promieni UV. Jeśli zamierzamy montować ją samodzielnie, istotne jest, by montaż był w zasięgu naszych możliwości. Nie bez znaczenia jest materiał, z którego markiza została wykonana. Ponieważ jest ona stale wystawiona na działanie czynników atmosferycznych, miło będzie, gdy materiał będzie naprawdę z najwyższej półki.

Więcej o markizach można przeczytać na www.velux.pl

tania markiza na okno

Markiza na okno dachowe – niech chłód będzie z tobą!
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *