Funkcjonalne poddasze krok po kroku

Coraz więcej osób docenia klimat poddasza. Nic dziwnego, taka przestrzeń ma bez wątpienia swój urok. W nowych domach to już praktycznie standard, w starszych domach niestety taka przestrzeń wykorzystywana jest jako przechowalnia starych i niepotrzebnych rzeczy. A przecież jest to dodatkowy metraż, który jak się odpowiednio dostosuje, może być posłużyć jako dodatkowy pokój dla gości, dziecka, gabinet czy pracownia.

Krok pierwszy – kwestie prawne

W przypadku nowych domów zazwyczaj uwzględnia się opcję zagospodarowania poddasza, Jeżeli jednak nasz dom ma już kilka dobrych lat, warto zajrzeć w papiery i sprawdzić , czy w ogóle mamy taką możliwość.  Pamiętajmy o tym, ze każda większa przebudowa to często ingerencja w konstrukcje budynku, a to należy zgłosić lub wystąpić o możliwość przebudowy.

Krok drugi – wymiary

Aby móc zamieszkać na poddaszu, musi mieć ono odpowiednią wysokość, czyli przynajmniej 190 cm. Według prawa, minimalna wysokość pomieszczeń mieszkalnych na poddaszu to 2,2 m, przy czym wylicza się średnią.

Krok trzeci – dach i ściany, strop

W przypadku starszych domów należy sprawdzić stan naszego dachu, czy jest on wytrzymały, czy jego konstrukcja jest wystarczająco mocna. Pamiętajmy o tym, że jakiekolwiek pokrycie czy ocieplenie budynku to dodatkowy ciężar i praca, którą ściany i dach musi unieść.  Bardzo ważna jest wytrzymałość stropu, który po adaptacji poddasza przejmie znaczną część ciężaru.

Krok czwarty – okna

Aby poddasze było funkcjonalne,  dobre okna to podstawa. Przede wszystkim powinny zajmować około 1/8 Najprostsza wersja pakietu szybowego to zestaw jednokomorowy składający się z dwóch tafli szkła.powierzchni podłogi i powinny być zamontowane na odpowiedniej wysokości. Dzięki temu pomieszczenie będzie odpowiednio doświetlone. Bardzo ważny jest również kształt i typ okien – powinny być dostosowane do całego pomieszczenia. To naprawdę ma duże znaczenie, nie powinno się na tym oszczędzać.

Krok piąty – schody

Wiele osób nie przywiązuje wagi do tego, akie schody montuje, ważne, żeby były. To błąd. Pamiętajmy o tym, że takimi schodami wchodzimy i schodzimy nawet kilkanaście razy dziennie, musza być wygodne, komfortowe i bezpieczne.

Adaptacja takiej przestrzeni powinna być dokładnie przemyślana i zaplanowana. Nie można działać pochopnie. Pamiętajmy też, że jest to już inwestycja na lata, dlatego wybierajmy tylko najlepszych i sprawdzonych producentów.

Więcej informacji na temat okien dachowych na www.velux.pl

 

 

Funkcjonalne poddasze krok po kroku
Oceń wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *