Dlaczego warto zainwestować w okna dwukomorowe?

Do tej pory, w domach jednorodzinnych, blokach czy biurowcach spotkać można było się wyłącznie z oknami jednokomorowymi składającymi się z dwóch szyb. Obecnie jednak, coraz częściej stosuje się ich wersję dwukomorową, w skład których wchodzą aż trzy szyby. Czym cechują się takie produkty i jakie są ich główne zalety?

Koszty ogrzewania są w dużej mierze uzależnione od izolacyjności budynku i ilości ciepła, jakie ulatnia się przez drzwi, ściany, wentylację, dach oraz okna. Być może nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, lecz przez te ostatnie, na zewnątrz wydostawać może się nawet 25 procent ciepła. W związku z tym, na kupnie okien nigdy nie należy oszczędzać, jako że straty poniesione przez nas w związku z ulatnianiem się ciepła z pewnością przewyższą kwotę, jaką będziemy musieli dołożyć, aby zagwarantować sobie większą termiczność. Najlepiej w tym przypadku sprawdzą się szyby dwukomorowe.

Ich główną zaletą jest energooszczędność. Standard tego parametru w przypadku okien określany jest przy pomocy współczynnika ciepła (U), który wynosi 1,0 W/m2K. Dwukomorowe szyby wykraczają poza ten standard, a co się z tym wiąże – przyczyniają się do redukcji kosztów związanych z ogrzewaniem. Ich nieco wyższa cena zostaje w dalszej perspektywie zrekompensowana niższymi opłatami za rachunki.

Jak przedstawiają się okna jednokomorowe w porównaniu z wersją składającą się z dwóch komór? W skład pierwszych z nich wchodzą dwie szyby, każda o grubości 4 milimetrów. Jedną z tafli wypełnienia pokrywa się tutaj zwykle powłoką niskoemisyjną przyczyniającą się do zwiększenia wspominanego wyżej parametru U. Okno dwukomorowe składa się natomiast z trzech tafli szkła, które oddzielają od siebie dwie komory wypełnione argonem lub kryptonem. Są one znacznie bardziej skuteczne jeśli chodzi o zatrzymywanie ciepła. Wpływ ma na to nie tylko większa liczba szyb, lecz także pokrywanie powłoką niskoemisyjną obu zewnętrznych tafli oraz fakt, że na taki produkt składają się dwie komory gwarantujące większą ilość gazu.

Dwukomorowe okna to nieodłączny element budownictwa energooszczędnego. Stanowią one jeden z najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie izolacyjności termicznej oraz utrzymywanie we wnętrzu optymalnej temperatury. Jeżeli tylko nasz budżet nam na to pozwala, nie powinniśmy wahać się ani chwili pomiędzy modelem jedno- a dwukomorowym.

Dlaczego warto zainwestować w okna dwukomorowe?
Oceń wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *