piątek, Sierpień 14

Dlaczego warto wymienić stare okna na nowe?

Decyzja o wymianie okien na popularne plastiki często podyktowana jest estetyką i wygodą. Nowe okna łatwo umyć, łatwo otworzyć i zamknąć, nie ma konieczności wymieniania uszczelek co roku, nie trzeba ich malować. Jednak tym, co zyskujemy najbardziej, jest duża szczelność okien, a co za tym idzie – duża oszczędność ciepła.

​Nowe okna – nowe możliwości

Stare, drewniane okna niewątpliwie mają swój urok, ale i potrafią przysporzyć sporo dodatkowej pracy. Każdy chyba pamięta, choćby z dzieciństwa, dodatkowe okna, które zakładało się na zimę i zdejmowało na wiosnę. Już sam proces był problematyczny, do tego dochodziła kwestia bezpiecznego przechowania dodatkowych okien. Ponadto stare, drewniane okna, miały jedną niemiłą przypadłość – pod wpływem temperatury i wilgotności ramy odkształcały się, znacznie utrudniając otwieranie i zamykanie lub powodując duże nieszczelności, uciążliwe zwłaszcza zimą. Nowoczesne okna rozprawiły się z tymi wadami praktycznie jednym gestem. Koniec z dodatkowymi oknami, koniec problemów z otwieraniem, koniec z odkształcaniem. Także malowanie okien odeszło do lamusa. A nie ma chyba nic gorszego w trakcie remontu niż malowanie stolarki otworowej.

Więcej niż jedna szyba

Przeciwnicy nowych rozwiązań podnoszą często argument, iż stare okna mogły pochwalić się więcej niż jedną szybą, co dawało dodatkową ochronę przed zimowym chłodem. Tymczasem szyba dwukomorowa stosowana w nowych oknach może pochwalić się tak naprawdę nawet nie dwiema, a trzema szklanymi taflami. Ale spokojnie, nie oznacza to problemów z myciem trudno dostępnych szczelin. Przestrzeń międzyszybowa, tak zwane komory, jest szczelnie zamknięta i wypełniona gazem, najczęściej argonem. Ma to zapewnić jeszcze lepszą izolację termiczną, argon bowiem jest złym przewodnikiem ciepła. W efekcie szyba dwukomorowa ma nie tylko ma więcej szklanych tafli, niż stare dwuszybowe okna, ale może pochwalić się lepszą zdolnością do izolacji termicznej.

Liczby nie kłamią

Osoby, które decydują się wymienić stare okna na nowe z szybą dwukomorową, zauważają w krótkim czasie znaczny spadek opłat za ogrzewanie mieszkania. Szacuje się, że oszczędności mogą sięgać nawet 20%. Biorąc pod uwagę, że w naszym klimacie musimy ogrzewać mieszkanie przynajmniej pół roku, w dużym uproszczeniu możemy powiedzieć, że dostajemy miesiąc domowego ciepła gratis. Wydatek związany z wymianą okien nie jest więc kosztem, ale inwestycją.

szyba dwukomorowa

Dlaczego warto wymienić stare okna na nowe?
Oceń wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *