Czym jest świetlik tunelowy?

Światło dzienne trafiające do domu ma kluczowy wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie i…rachunki. Planując budowę domu, staramy się umiejscowić okna w taki sposób, by do wnętrza wpadało jak najwięcej słońca. W pomieszczeniach pozbawionych okien takich, jak łazienka czy przedpokój, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie świetlika tunelowego. Czym jest i w jaki sposób działa? Garść przydatnych informacji na ten temat poniżej.

Budowa i działanie świetlika tunelowego

Świetlik tunelowy jest prostą konstrukcją, dzięki której mamy możliwość dostarczenia światła dziennego do pomieszczeń pozbawionych okna w ilości nawet czternaście razy większej niż 60 W żarówka.

Promienie słoneczne docierają wówczas przez niewielki otwór umiejscowiony w dachu (znajdą one zastosowanie zarówno w przypadku tych spadzistych, jak i płaskich). Następnie kierują się do tunelu światłonośnego pokrytego powłoką refleksyjną odbijającą aż 98 procent promieni słonecznych. Wysokość tunelu waha się od 2 do 6 metrów i ma on formę rozciągliwej harmonijki lub sztywnego elementu. Kiedy światło dotrze do wnętrza,  jest rozpraszane w nim przez jego część sufitową, która przypomina klasyczny plafon.

Montaż świetlika na dachu jest prosty, szybki i bezproblemowy. Można go zaplanować zarówno na etapie budowy domu, jak i w jego trakcie czy podczas remontu. Świetlik tunelowy doskonale sprawdzi się w przedpokoju, łazience, garderobie, pralni czy wszystkich innych pomieszczeniach zlokalizowanych na ostatniej kondygnacji w głębi budynku z poddaszem, zarówno użytkowym, jak i nieużytkowym. Możemy go również zamontować w miejscach, które wymagają dodatkowego doświetlenia.

Od czego zależy ilość światła dostarczana przez świetlik tunelowy?

Przed zakupem świetlika tunelowego warto zdawać sobie sprawę z faktu, że najwięcej światła dziennego będzie nam on dostarczał w ciągu dnia. Uzależnione jest to od parametrów takich, jak usytuowanie budynku względem stron świata, szerokość geograficzna, pora dnia i roku, rodzaj tunelu światłonośnego czy panująca aktualnie pogoda. Najlepiej, by element dachowy był skierowany na południe – wówczas będzie w stanie wychwycić największą ilość promieni słonecznych. Sztywny tunel powinien mieć długość co najmniej 2 metrów – gwarantuje to jego największą efektywność. Ilość świetlików w danym pomieszczeniu należy dopasować do funkcji danego pokoju. Przykładowo, we wnętrzu w którym pracujemy powinno być ich więcej niż w korytarzu.

Wysokiej jakości świetliki tunelowe ma w swojej ofercie między innymi marka Velux. Z asortymentem można zapoznać się pod adresem: https://www.velux.pl/produkty/dachowe-swietliki-tunelowe

Czym jest świetlik tunelowy?
Oceń wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *