niedziela, Marzec 29

Czym osłaniać okna?

Okna oraz drzwi balkonowe wyposażyć można w różnego rodzaju osłony mające na celu ograniczenie nasłonecznienia i ochronę przed wzrokiem sąsiadów, hałasem lub włamaniem. Poniżej przegląd kilku dostępnych na rynku rozwiązań.

Rolety zewnętrzne

Tego typu osłony umożliwiają odgrodzenie wnętrza od promieni słonecznych i stanowią świetną barierę dźwiękoszczelną. Do ich produkcji najczęściej stosuje się tłoczoną blachę aluminiową lub PCW. Płaszcz takiej rolety zwijany jest na walec umieszczony w kasetę.

Rolety antywłamaniowe

Posiadają solidny pancerz z profili o ściankach grubości 5 milimetrów i dodatkowe zabezpieczenia zwiększające odporność na włamania. Wyposażone są one w dodatkowe wzmocnienie dolnej listwy, maskownicę prowadnicy uniemożliwiającą jej odkręcenie i zamek montowany w środkowej lub dolnej listwie pancerza. Często wzbogaca się je o rygiel ręczny lub zamek automatyczny zlokalizowany w dolnej listwie, co sprawia, że niemożliwe staje się podniesienie zamkniętej rolety przez osobę postronną. Identyczną funkcję co rygle i zamki pełnić może znajdujące się w skrzynce rolety zabezpieczenie grzebieniowe nie pozwalające na obrót wałka i podniesienie płaszcza w górę.

Markizy

Markiza doskonale chroni pomieszczenie przed nagrzewaniem się

Markizy to najlepsze z dostępnych na rynku rozwiązań w dziedzinie ochrony pomieszczeń przed nagrzewaniem się Do ich produkcji stosuje się tkaninę poliestrową pokrytą lakierem akrylowym, zaimpregnowany materiał akrylowy lub wodoodporną folię połączoną z tkaniną. Długość markiz wynieść może nawet 7 metrów, a rozpiętość – 4 metry. Kąt ich nachylenia może być regulowany, w zależności od modelu, od 4 do 80 lub od 0 do 160 stopni.

Okiennice

Do ich produkcji wykorzystuje się naturalne drewno, najczęściej sosnowe, lub profile z PCW o grubości od 6 do 9 milimetrów. Wyróżnić można okiennice:

  • Żaluzjowe – składające się z ramy, wewnątrz której znajdują się szczebelki ustawione najczęściej pod kątem 45 stopni
  • Kasetonowe – zbudowane z drewnianej ramy wypełnionej płyciną z drewnianych desek lub listew PCW. Ich powierzchnia dzielą niekiedy pionowe lub poziome elementy wzmacniające
  • Rustykalne – płaszczyznę ich skrzydeł tworzą pionowe deski połączone na górze i na dole dwiema deskami poziomymi. W celu usztywnienia skrzydła między poziomymi deskami, prowadzona jest dodatkowo skośna deska wzmacniająca. Są nieco masywne, lecz po zamknięciu bardzo dobrze tłumią hałas i chronią przed utratą ciepła z pomieszczenia

Więcej informacji na temat różnego rodzaju osłon okiennych znaleźć można na stronie: http://www.velux.pl/

 

Czym osłaniać okna?
Oceń wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *