sobota, Wrzesień 19

Ciepłe i ciche okno – parametry

okno dachowe

Budując nowy dom, chcemy by był ciepły, cichy i bezpieczny. Aby móc to osiągnąć, nie można pominąć roli okien. To przez nie, „ucieka” sporo ciepła z budynku, a do wnętrza przedostaje się hałas. Jakie parametry okna mają wpływ na jego wydajność energetyczną i dźwiękochłonność?

Elementy energooszczędnych okien

Wbrew powszechnemu przekonaniu, o tym, czy okno jest „ciepłe” (czyli w małym stopniu prowadzi do strat ciepła w pomieszczeniu), nie decyduje tylko rodzaj zastosowanej szyby i szczelność ościeżnicy. To cały zespół czynników, które wzajemnie na siebie wpływają i dopiero zadbanie o wszystkie paramenty pozwala zredukować koszty ogrzewania budynku. Na energooszczędność okna (a także to, na ile będzie dźwiękochłonne) wpływają następujące czynniki:

  • Kształtowniki – od nich zależy bardzo wiele. Współczynnik przenikania ciepła w kształtownikach może wahać się od Uf = 2,17 (w starych, nie produkowanych już systemach typu Panorama, stosowanych w latach 80’ i 90’) do 1,0 w nowoczesnych kształtownikach wypełnionych termoizolacyjnymi materiałami (np. polistyren ekspandowany czy termicznie modyfikowane drewno).
  • Rodzaj oszklenia – tu również, między poszczególnymi modelami okien istnieją spore różnice. Współczynnik przenikania ciepła szyby oznaczany jest symbolem Ug i może wynosić od 2,9 (w przypadku pojedynczej szyby), nawet do 0,5 (szyba dwukomorowa energooszczędna w modelu GGU 0062 marki Velux). Na ten parametr warto uważać, ponieważ będzie on zawsze niższy niż współczynnik U całego okna (Uw). Dlatego też, niekiedy dystrybutorzy lub producenci okien podają jedynie wartość (Ug,) , pomijając Uw. Nabywca wierzy wtedy, że kupił „cieplejsze” niż w rzeczywistości okno.
  • Wielkość okna – im większa powierzchnia okna, tym większa powierzchnia szyby oraz długość kształtowników, a co za tym idzie, większe straty energetyczne. Zależność między wielkością okna a stratami ciepła nie jest jednak liniowa. Pamiętajmy, że większa powierzchnia okna oraz większa ich ilość w domu czy mieszkaniu to również więcej światła czy wpadającej do domu energii słonecznej. Poza tym, poszczególne modele okien, mimo tych samych wymiarów mogą różnić się rzeczywistą wielkością szyby (np. dzięki zastosowaniu smukłych kształtowników).
  • Styk szyby z ramą tworzący mostek termiczny – tu znaczenie ma technologia produkcji okna. Producenci nie podają zazwyczaj konkretnych danych dotyczących strat ciepła na mostku, dlatego tak ważny jest całościowy współczynnik przenikania ciepła całego okna (Uw). Warto przy tym pamiętać, że takie technologie jak szyba dwukomorowa (okna trzyszybowe), zmniejszają straty ciepła na mostku.
  • Montaż okna – nawet najlepszej jakości okno, wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia czy inteligentną wentylację z rekuperatorem, nie zapewni dostatecznej izolacji jeśli zostanie zamontowane w niedbały, niezgodny ze sztuką budowlaną sposób. Przy zastosowaniu wysoko energooszczędnych okien (szyba dwukomorowa, profile z wkładkami termicznymi), tradycyjny montaż prowadzi do powstania mostków termicznych, przez które całe „zaoszczędzone” dzięki niskiemu współczynnikowi Uw ciepło, po prostu ucieka. Okno musi zostać odpowiednio zaizolowane (izolacja termiczna na profilu, uszczelnianie styków okna z murem – np. poprzez montaż w warstwie izolacyjnej).

okno trzyszybowe

Opłacalność okien energooszczędnych

Parametry energooszczędności okna to nie wszystko na co należy zwrócić uwagę wybierając okna. Znaczenie ma również ilość przepuszczanej przez okno energii całkowitej, która ma szczególne znaczenie w domach pasywnych – to przecież dzięki energii pozyskiwanej z zewnątrz dom może być energooszczędny. Ważna jest też, zwłaszcza na poddaszach, ilość przepuszczanego światła. Okno dachowe przepuszczające więcej światła, to niższe rachunki za energię elektryczną oraz przyjemniejsze, bardziej komfortowe wnętrze. Warto zwrócić również uwagę na sztywność okna. Dzięki takim konstrukcjom jak szyba dwukomorowa, okno jest bardziej stabilne i odporne, co wpływa na mniejsze wypaczenia z upływem lat i w efekcie mniejsze straty ciepła wynikające z nieszczelności okna w przyszłości.

Czy inwestycja w okna o wyższych parametrach izolacyjnych jest opłacalna? Czy wydane na droższe okno pieniądze są w stanie zwrócić się przez kilka sezonów grzewczych dzięki zastosowaniu „cieplejszych” okien? Jak najbardziej. Z powyższej analizy wynika jednak konieczność zwracania uwagi na całość parametrów okna podawanych przez producenta.

Źródła:
http://123budujemy.pl/4-dodatkowe-funkcje-nowoczesnych-okien-dachowych/
https://www.wibud.com.pl/cieple-i-sloneczne-poddasze-na-co-zwrocic-uwage
http://sdcenter.pl/wybieramy-okna-najwazniejsze-parametry/
http://www.velux.pl/produkty/okna-dachowe

Ciepłe i ciche okno – parametry
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *